درگیری شدید در اطراف اقامتگاه رییس جمهوری پیشین ساحل عاج

نیروهای طرفدار واتارا حق نشر عکس BBC World Service
Image caption درگیری های شدید در نزدیکی محل اقامت لوران باگبو، رییس جمهوری پیشین ساحل عاج گزارش شده است

در ابیجان، بزرگترین شهر ساحل عاج درگیری شدیدی بین نیروهای وفادار به آلاسان واتارا، که از سوی سازمان ملل به عنوان رییس جمهور این کشور شناخته شده، با هواداران لوران باگبو، رییس جمهوری پیشین این کشور که حاضر به ترک قدرت نیست در گرفته است.

این درگیری ها در شرایطی به وجود آمده است که به نظر می رسد تنش سیاسی در ساحل عاج، پس از انتخابات ریاست جمهوری این کشور که در ماه نوامبر گذشته انجام شد اکنون به اوج رسیده است.

نیروهای وفادار به آلاسان واتارا، که از سوی جامعه جهانی به عنوان پیروز انتخابات ریاست جمهوری ساحل عاج شناخته شده است، به محل اقامت لوران باگبو، رقیب شکست خورده او در انتخابات حمله کرده اند و بر اساس گزارش ها با مقاومت شدید هواداران آقای باگبو مواجه شده اند.

یکی از خبرنگاران بی بی سی در ساحل عاج می گوید زمان برای لوران باگبو در حال اتمام است، زیرا بسیاری از کسانی که به هواداری از او در حال جنگ بودند، اکنون یا به نیروهای رقیب ملحق شده اند و یا از صحنه گریخته اند.

یاموسوکرو، پایتخت ساحل عاج صحنه شادمانی عده ای از هواداران آلاسان واتارا شده است که از پیشرفت سریع این نیروها در چهار روز گذشته خوشحال هستند.

هواداران لوران باگبو همچنین می گویند درگیری ها در نزدیکی ساختمان تلویزیون دولتی این کشور که پیش از این کنترل آن در اختیار نیروهای طرفدار واتارا بود ادامه دارد.

پیش از این دولت آلاسان واتارا اقدام به بستن مرزهای ساحل عاج کرده بود و قانون منع عبور و مرور را به اجرا در آورده بود.

در همین حال گزارش شده که از روز دوشنبه و با آغاز حملات هواداران آلاسان واتارا، ارتش ساحل عاج تقریبا هیچ مقاومتی در برابر آنها از خود نشان نداده است.

گفته می شود که هم اکنون کنترل حدود ۸۰ درصد کشور در اختیار نیروهای آقای واتارا است.

پاتریک آچی، یکی از سخنگویان آلاسان واتارا می گوید تا این لحظه هیچ نشانه ای مبنی بر تسلیم شدن رقیب انتخاباتی او وجود ندارد.

اکنون چندین هفته است که لوران باگبو در انظار عمومی ظاهر نشده است. محل اقامت او عمدتا توسط گارد ریاست جمهوری محافظت می شود.

خبرنگار بی بی سی در ساحل عاج می گوید دولت آلاسان واتارا اطمینان داده که به رییس جمهوری پیشین این کشور آسیب نرسد. آنها همچنین متعهد شده اند که آقای باگبو را برای محاکمه در اختیار دادگاه بین المللی جزایی قرار دهند.

پیش از این بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار واگذاری هرچه سریعتر قدرت از سوی آقای باگبو به واتارا شده بود تا به این ترتیب "کنترل نهادهای دولتی به طور کامل در اختیار مسئولان قانونی ساحل عاج قرار بگیرد".

بر اساس آمار سازمان ملل متحد از زمان آغاز درگیری ها در ماه دسامبر سال گذشته، یک میلیون نفر بر اثر خشونت ها از ساحل عاج و به خصوص شهر ابیجان گریخته اند و دستکم ۴۷۳ نفر بر اثر درگیری ها کشته شده اند.

مطالب مرتبط