صدها هزار نفر از مخالفان یمنی به خیابان ها آمدند

یمن حق نشر عکس BBC World Service
Image caption صدها هزار نفر در یمن در اعتراض به علی عبدالله صالح، رییس جمهوری این کشور به خیابان ها آمده اند

گزارش ها از یمن حاکی از شکل گیری تجمع صدها هزار نفر در خیایان های صنعا، پایتخت و دیگر شهرها است.

امروز جمعه، اول آوریل ۲۰۱۱ میلادی، در صنعا دو راهپیمایی در فاصله کمی از هم در حال برگزاری است که در یکی حامیان علی عبدالله صالح، رییس جمهوری یمن حضور دارند و در راهپیمایی دیگر، مخالفان او به خیابان های پایتخت آمده اند.

خبرنگار بی بی سی در صنعا می گوید تظاهرکنندگان مخالف دولت در حال حرکت به سوی دانشگاه اصلی این شهر هستند.

این در حالی است که حامیان دولت قصد تجمع در میدان تحریر صنعا را دارند.

بر اساس برخی از گزارش ها دیشب، پنجشنبه، دیداری بین نمایندگان مخالفان و مقامات دولتی انجام گرفت که بر اساس آن قرار شد از بروز برخورد بین این دو گروه از راهپیمایان پرهیز شود.

از زمان اوج گرفتن اعتراضات علیه علی عبدالله صالح، رییس جمهوری یمن بسیاری از مخالفان خواهان کناره گیری او از قدرت شده اند، اما او می گوید تا سال ۲۰۱۲ قدرت را واگذار نخواهد کرد.

به نظر می رسد تا این لحظه مذاکرات بین دولت و مخالفان بی نتیجه بوده است.

دیپلمات های غربی در صنعا می گویند در تلاشند تا به انتقال هرچه سریعتر قدرت در این کشور کمک کنند.

علی عبدالله صالح در سال های گذشته از متحدان غرب بوده و در جنگ علیه تروریسم با آمریکا و بریتانیا همکاری کرده است.

مقام های آمریکایی در گذشته از علی عبدالله صالح به عنوان تنها شخصی در یمن نام می بردند که توانایی مبارزه با نیروهای القاعده در این کشور را داشت.

رییس جمهوری یمن همچنان بر این نکته پافشاری می کند که در غیاب او نیروهای القاعده کنترل اوضاع را در یمن به دست خواهند گرفت.

با این حال طی هفته های گذشته هر روز بر عده کسانی که در داخل و خارج از این کشور آقای صالح را عامل اصلی بی ثباتی در یمن می دانند، افزوده شده است.

حمید الاحمر، یکی از با نفوذترین مخالفان دولت یمن اخیرا گفته است که علی عبدالله صالح نه تنها باید از قدرت کناره گیری کند، بلکه لازم است هرچه سریعتر خاک این کشور را هم ترک کند.

این عضو حزب اسلامگرای اصلاح، در گفتگو با بی بی سی تاکید کرده است که مخالفان دولت قصد دارند تلاش های خود را برای کنار زدن آقای صالح از قدرت افزایش دهند.

آقای صالح بیش از سی سال است که زمام امور یمن یمن را در دست دارد.

پس از هفته ها اعتراضات جمعی، بسیاری در یمن و کشورهای غربی بر این باورند که کناره گیری آقای صالح قریب الوقوع است اما هنوز روشن نیست که این امر چه زمانی اتفاق خواهد افتاد و آیا او به طور مسالمت آمیز کناره گیری خواهد کرد یا نه.

مطالب مرتبط