رد شکایت گرجستان علیه روسیه در دادگاه لاهه

حق نشر عکس AFP
Image caption از زمان جنگ در سال 2008 میلادی، روابط بین گرجستان و روسیه به تیرگی گراییده است

دادگاه لاهه شکایتی که از سوی گرجستان علیه روسیه مطرح شده بود را رد کرده است . در این شکایت گرجستان ، روسیه را در مورد دو منطقه آبخاز و اوستیای جنوبی متهم به پاکسازی قومی کرده است.

این دادگاه گفته است به این دلیل که تاکنون مذاکره ای بین این دو کشور صورت نگرفته، شکایت گرجستان را مورد بررسی قرار نمی دهد.

گرجستان علیه روسیه در مورد آن چه که اعمال سیاست پاکسازی قومی در دو منطقه آبخاز و اوستیای جنوبی نامیده، با تشکیل پرونده شکایت دست به پیگیری قضایی زده بود.

روسیه درسال ۲۰۰۸ میلادی در جریان جنگی این دو منطقه را از کنترل گرجستان خارج کرد.

در نتیجه جنگ پنج روزه میان روسیه و گرجستان، سربازان روسیه نیروهای گرجستان را از اوستیای جنوبی و آبخاز بیرون راندند.

روسیه سپس استقلال این دو ناحیه که جدایی خود از گرجستان را به طور یک جانبه اعلام کرده بودند، به رسمیت شناخت. این در حالی است که گرجستان و بسیاری از کشورهای جهان همچنان در این مورد که آبخاز و اوستیای جنوبی بخشی از از گرجستان هستند، پافشاری می کنند.

هزاران نفر از اقلیت گرجی در جریان این درگیری از این دو منطقه گریختند و بسیاری از آن ها به گرجستان مهاجرت کردند.

براساس گزارش ها در جریان رای گیری در دادگاه لاهه که امروز (اول آوریل) برگزار شد، این دادگاه با اکثریت آرا اعلام کرد به این دلیل که تاکنون مذاکره ای برای خاتمه این مناقشه بین دو کشور روسیه و گرجستان صورت نگرفته، در نتیجه این شکایت را از دستور کار خارج می کند.

این در حالی است که گرجستان براساس کنوانسیون بین المللی منع هر گونه تبعیض نژادی، روسیه را متهم به اعمال خشونت علیه هزاران اقلیت گرجی در اوستیای جنوبی و ابخازکرده است.

تصمیم دادگاه لاهه با استقبال مقامات روسیه روبرو شده است .

در همین رابطه کیریل گیورگین، مشاور حقوقی وزارت امور خارجه روسیه گفته است:" این تصمیم بسیار خوبی است. این همان چیزی است که قصد داشتیم به دادگاه ثابت کنیم."

مطالب مرتبط