آغاز عملیات گسترده جستجوی مفقودشدگان زلزله در ژاپن

حق نشر عکس Other
Image caption هزاران پرسنل نظامی در عملیات جستجوی گسترده برای قربانیان سونامی در ژاپن شرکت دارند

مقامات ژاپنی عملیات جستجوی سه روزه گسترده ای را در شمال شرق این کشور برای یافتن کسانی که در جریان زلزله و سومانی پس از آن مفقود شده اند، آغاز کرده اند.

براساس گزارش ها، هزاران نیروی نظامی، با استفاده از ۶۵ کشتی و بیش از ۱۰۰ هواپیمای نظامی ژاپنی و آمریکایی، در این عملیات جستجو شرکت دارند.

این عملیات عمدتا در سواحلی که بخش عمده ای از آن به زیر آب فرو رفته و یا همچنان در زیر آب قرار دارد، صورت خواهد گرفت.

در همین حال مقامات ژاپن گفته اند جابجایی ساکنان نزدیک نیروگاه هسته ای فوکوشیما که در پی سونامی تخریب شده، برای مدتی طولانی صورت گرفته است و این افراد به زودی به این منطقه برنمی گردند.

به گفته خبرنگار بی بی سی در توکیو، بسیاری از ده ها هزار نفری که مناطق اطراف نیروگاه فوکوشیما را ترک کرده اند در حال حاضر در پناهگاه های موقتی بسر می برند و حال در پی اعلام بالا بودن سطح مواد رادیو اکتیو در آب های مجاور یکی از رآکتورهای این نیروگاه، آنها به خوبی می دانند که به این زودی به آنها اجازه بازگشت به مناطق مسکونی شان داده نمی شود.

تاکنون بیش از ۷۰ هزار نفر که در شعاع ۲۰ کیلومتری نیروگاه فوکوشیما زندگی می کردند، این منطقه را ترک کرده اند و از حدود ۱۳۶ هزار نفری که در ۳۰ کیلومتری این نیروگاه هستند هم خواسته شده تا محل زندگی شان را ترک کرده و یا در داخل خانه هایشان بمانند.

حق نشر عکس Reuters (audio)
Image caption هنوز شمار واقعی کشته شدگان در سونامی ژاپن مشخص نیست

روز گذشته به دنبال اعلام افزایش سطح مواد رادیواکتیو در دهکده ای در چهل کیلومتری نیروگاه فوکوشیما ناظران وابسته به سازمان ملل متحد از ژاپن خواسته اند تا منطقه وسیع تری را در اطراف این نیروگاه تخلیه کنند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی از مقامات ژاپن خواسته تا شرایط فعلی را به دقت مورد بررسی قرار دهند.

پیشتر تپکو، شرکت برق توکیو، گفته بود که به دلیل کمبود سیستم های کنترل کننده مواد رادیواکتیو، عملیات در این نیروگاه را به تعویق انداخته است.

سه هفته پس از زلزله و سونامی خانمان برانداز در ژاپن هنوز شمار واقعی کسانی که جانشان را در این حادثه از دست داده اند، مشخص نیست.

در حال حاضر بیش از یک صد هواپیمای نظامی آمریکایی و ژاپنی با پرواز بر فراز سواحل شمال شرق ژاپن در صدد یافتن اجساد هستند.

دولت ژاپن حدود ۳۰۹ میلیارد دلار برای بازسازی مناطق آسیب دیده اختصاص داده است.

مطالب مرتبط