اعتراضات دوباره مخالفان دولت در سوریه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption علیرغم حضور نیروهای امنیتی،تظاهرات امروز هم در شهرهای مختلف سوریه ادامه داشت

گزارش ها از سوریه حاکی از ادامه تظاهرات ضد دولتی در آن کشور است. این تظاهرات از دو هفته پیش در شهرهای مختلف این کشور آغاز شده است.

شاهدان عینی در شهر درعا در جنوب سوریه به بی بی سی گفته اند پس از نماز جمعه صدها نفر از مردم با ترک مسجد به معترضان پیوسته اند.

براساس گزارش ها، اقدامات امنیتی شدیدی هم در دمشق ، پایتخت سوریه به مورد اجرا گذاشته شده است.

به گفته لینا سینجاب، خبرنگار بی بی سی در دمشق، معترضان در شهرهای القامشلی و الحسکه در شمال شرق سوریه پس از نماز جمعه و علیرغم حضور سنگین نیروهای امنیتی در خیابانها، دست به اعتراض زدند.

روزگذشته، بسیاری از مردم اعلام کردند که در اعتراضات روز جمعه شرکت خواهندکرد.

معترضان با سردادن شعارهایی نظیر" نه عرب ، نه کرد، ما خواستار اتحاد ملی هستیم" درصدد رد ادعاهایی برآمدند که گفته می شود این اعتراضات با هدف تشکیل یک جنبش کرد صورت می گیرد.

روز گذشته خبرگزاری دولتی سوریه اعلام کرد که بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور به یک کمیته قضایی ماموریت داده تا درباره لغو وضعیت امنیتی فوق العاده تحقیق کندکه از سال ۱۹۶۳ بر این کشور حاکم است.

حالت فوق العاده که از سال ۱۹۶۳ بر سوریه حاکم بوده است، حقوق اساسی و آزادی های مدنی شهروندان را به شدت محدود می کند و به نیروهای امنیتی اختیارات گسترده ای برای دستگیری و حبس بدون محاکمه مخالفان می دهد. به گفته سازمان های حقوق بشری، این قانون زمینه تخلفاتی مانند شکنجه مخالفان و زندانیان را هم ایجاد کرده است.

لغو این مقررات، از جمله خواسته های اصلی مخالفانی است که طی دو هفته گذشته علیه دولت دست به اعتراض زده اند. تاکنون در جریان این اعتراضات بیش از ۶۰ نفر کشته شده اند.

مقامات سوری هفته گذشته از نزدیک بودن لغو حالت فوق العاده در این کشور خبر داده بودند.

نا آرامی های اخیر، جدی ترین مسئله داخلی است که بشار اسد از زمان مرگ پدرش، حافظ اسد در سال ۲۰۰۰، و به قدرت رسیدنش با آن مواجه بوده است.

مطالب مرتبط