تشدید درگیری ها در بزرگ ترین شهر ساحل عاج

Image caption بزرگ ترین شهر ساحل عاج به صحنه نبردی خونین بین دو جناح رقیب تبدیل شده است

درگیری نظامی دو جناح رقیب در شهر آبیجان شدت گرفته و بر اساس گزارش ها، دست کم ۸۰۰ کشته برجای گذاشته است.

شدیدترین درگیری های روز جمعه در حوالی ساختمان رادیو تلویزیون، کاخ ریاست جمهوری و محل اقامت لوران باگبو، رهبر سابق ساحل عاج که حاضر به ترک قدرت نیست، در گرفت.

کمیته بین المللی صلیب سرخ تعداد کشته شدگان را حداقل ۸۰۰ نفر اعلام کرده است.

نیروهای آلاسان واتارا، که از سوی سازمان ملل متحد به عنوان رئیس جمهوری قانونی این کشور به رسمیت شناخته شده است، با نیروهای گارد ریاست جمهوری درگیر شده اند.

آنها هنوز نتوانسته اند که کنترل کامل آبیجان، واقع در جنوب ساحل عاج، را بدست بگیرند.

در پی آغاز درگیری ها، برنامه های رادیو تلویزیون ساحل عاج قطع شده بود، اما به گزارش خبرگزاری رویترز پخش برنامه های آن از سر گرفته شده است.

رویترز به نقل از یکی از ساکنان آبیجان می نویسد: "ما شاهد تیراندازی هستیم، سربازان در حال حرکت هستند و برخی از غیرنظامیان مسلح هم دیده می شوند."

نیروهای وفادار به آلاسان واتارا جمعه به محل اقامت لوران باگبو حمله کردند ولی با مقاومت شدید نیروهای وی مواجه شدند.

خبرنگار بی بی سی می گوید آقای باگبو در وضعیت دشواری قرار دارد زیرا بسیاری از هوادارانش به نیروهای رقیب ملحق شده اند یا از صحنه گریخته اند.

یاموسوکرو، پایتخت ساحل عاج صحنه شادمانی هواداران آلاسان واتارا شده است که از پیشرفت سریع این نیروها در چهار روز گذشته خوشحال هستند.

پیش از این، دولت آلاسان واتارا اقدام به بستن مرزهای ساحل عاج کرده و قانون منع عبور و مرور را به اجرا در آورده بود.

از روز دوشنبه و با آغاز حملات هواداران آلاسان واتارا، ارتش ساحل عاج تقریبا هیچ مقاومتی در برابر آنها از خود نشان نداده بود.

هم اکنون کنترل حدود ۸۰ درصد کشور در اختیار نیروهای آقای واتارا است.

پاتریک آچی، یکی از سخنگویان آلاسان واتارا می گوید تا این لحظه هیچ نشانه ای مبنی بر تسلیم شدن رقیب انتخاباتی او وجود ندارد.

چند هفته است که لوران باگبو در انظار عمومی ظاهر نشده است. محل اقامت او عمدتا توسط گارد ریاست جمهوری محافظت می شود.

خبرنگار بی بی سی در ساحل عاج می گوید دولت آلاسان واتارا اطمینان داده که به رییس جمهوری پیشین این کشور آسیب نرسد. آنها همچنین متعهد شده اند که آقای باگبو را برای محاکمه در اختیار دادگاه بین المللی جزایی قرار دهند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار واگذاری هرچه سریعتر قدرت از سوی آقای باگبو به واتارا شده بود تا به این ترتیب "کنترل نهادهای دولتی به طور کامل در اختیار مسئولان قانونی ساحل عاج قرار بگیرد".

بر اساس آمار سازمان ملل متحد از زمان آغاز درگیری ها در ماه دسامبر سال گذشته، یک میلیون نفر بر اثر خشونت ها از ساحل عاج و به خصوص از شهر ابیجان گریخته اند.