دولت لیبی پیشنهاد آتش بس مخالفان را رد کرد

حق نشر عکس Other
Image caption مخالفان درصدد سرنگون کردن حکومت قذافی هستند

موسی ابراهیم، سخنگوی دولت لیبی پیشنهاد آتش بس مخالفان مسلح حکومت معمر قذافی را یک ترفند خوانده و رد کرده است.

نیروهای مخالف مسلح در لیبی گفته اند که اگر سرهنگ قذافی نیروهایش را از شهرها بیرون بیاورد و اجازه دهد اعتراضات مسالمت آمیز برگزار شود، حاضرند آتش بس اعلام کنند.

موسی ابراهیم این تقاضای مخالفان را غیرقابل اجرا دانسته و آنرا نوعی ترفند توصیف کرده است.

او گفت: "مخالفان مسلح هرگز پیشنهاد صلح نداده اند....ما بودیم که چند هفته پیش پیشنهاد صلح دادیم."

از سوی دیگر، یک پزشک به بی بی سی گفته است که حمله هوایی نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در حوالی شهر بریقه به مرگ حداقل هفت غیرنظامی منجر شده است.

به گفته او، در حمله هوایی به یک کامیون حامل مهمات، دو منزل مسکونی که در آن نزدیکی بود نیز نابود شد و علاوه بر هفت کشته، ۲۵ نفر زخمی شدند.

ناتو می گوید که درباره این حادثه تحقیق می کند. گفته می شود که کشته شدگان و زخمی ها ۱۲ تا ۲۰ ساله بودند.

ادامه درگیری ها

مصطفی جلیل، رهبر نیروهای مخالف که ریاست شورای ملی موقت را بر عهده دارد، می گوید آنها از خواسته خود مبنی بر کناره گیری معمر قذافی کوتاه نمی آیند.

آقای عبدالجلیل در یک کنفرانس خبری مشترک با فرستاده سازمان ملل متحد در شهر بنغازی، که به پایگاه اصلی نیروهای مخالف تبدیل شده، این خبر را اعلام کرد.

نیروهای رهبر لیبی روز جمعه شهر مصراته، از جمله شهرهای اصلی تحت کنترل نیروهای مخالف در غرب این کشور را بمباران کردند.

عبدالفتاح یونس، وزیر کشور سابق لیبی که در اوایل قیام مردم کشورش به صف مخالفان رژیم معمر قذافی پیوست، روز جمعه از خط مقدم جبهه نیروهای مخالف مسلح، در خارج از شهر بریقه، دیدن کرد.

این اولین بار بود که آقای یونس، که قبلا مسئول نیروهای ویژه رهبر لیبی بوده، به طور رسمی نقش رهبری نظامی برای مخالفان ایفا کرده است. در خط مقدم از او مانند یک قهرمان استقبال شد.

آقای یونس با هزاران جنگجوی نیروهای مخالف مسلح برای مدت کوتاهی گفتگو کرد و بعد به بنغازی بازگشت.

پیشتر، گزارش هایی به دست بی بی سی رسید که نماینده دولت لیبی در چند روز گذشته در بریتانیا بسر می برده و با مقامات بریتانیایی گفتگو کرده است.

وزارت امور خارجه بریتانیا این خبر را به صراحت تائید نکرده اما گفته است که در تمام تماس هایی که با مقامات لیبی داشته، به روشنی گفته است که معمر قذافی، رهبر لیبی، باید برود.

خبر سفر اخیر محمد اسماعیل، نماینده دولت لیبی، به لندن، زمانی برملا شد که موسی کوسا، وزیر امور خارجه لیبی به طور غیرمنتظره به بریتانیا پرواز کرد و گفت که به رژیم حاکم بر کشورش پشت کرده و به بریتانیا پناه آورده است.

پس از ورود آقای کوسا به بریتانیا در روز چهارشنبه (۳۰ مارس)، گزارش های تائید نشده ای منتشر شده که تعداد دیگری از مقامات ارشد دولت لیبی استعفا داده و از لیبی خارج شده اند.

شبکه تلویزیونی الجزیره گفت وزیر اطلاعات، معاون وزیر امور خارجه و سخنگوی کنگره عمومی خلق در تونس بسر می برند و در انتظار رسیدن موعد پروازشان هستند.

شکری غنیم، وزیر نفت لیبی، این خبر که قصد ترک لیبی را دارد رد کرده است.

علی عبدالسلام ترکی، که اخیرا به عنوان نماینده دائم لیبی در سازمان ملل متحد منصوب شد، گفته است که این سمت را نمی پذیرد.

یکی از سخنگویان دولت لیبی به خبرنگاران گفت که همه مقامات دولتی در لیبی هستند اما این احتمال هم وجود دارد که برخی برای انجام ماموریت، لیبی را ترک کرده باشند.

سفر فرستاده لیبی

جیمز رابینز، گزارشگر بی بی سی در امور دیپلماتیک، می گوید شواهدی به دستش رسیده که محمد اسماعیل، یکی از دستیاران ارشد سیف الاسلام، پسر معمر قذافی، در روزهای گذشته در لندن بوده است.

وزارت امور خارجه بریتانیا این خبر را تائید نکرده و گفته است که حاضر نیست در باره تماس های این وزارتخانه با مقامات لیبی گزارش لحظه به لحظه به رسانه ها بدهد اما هر تماسی هم که حاصل شده باشد یک پیام روشن به همراه داشته و آن این که رهبر لیبی باید کناره گیری کند.

به گفته گزارشگر بی بی سی احتمالا منظور از دیدار فرستاده دولت لیبی از لندن و گفتگو با مقامات بریتانیایی یافتن استراتژی کناره گیری معمر قذافی از قدرت بوده است. اما وزارت امور خارجه بریتانیا تاکید دارد که سیاستش ترغیب اطرافیان سرهنگ قذافی به پشت کردن به رژیمی است که آن را بی رحم می داند.

وزارت امور خارجه بریتانیا می گوید می خواهد اطرافیان سرهنگ قذافی از او فاصله بگیرند و به جای آن از آینده ای بهتر برای مردم و کشورشان استقبال کنند.

روشن نیست که آقای اسماعیل با مجوز چه قدرتی در لیبی به لندن سفر کرده اما گفته می شود که او اکنون به طرابلس، پایتخت لیبی، بازگشته است.

شواهد رو به افزایشی وجود دارد که پسران آقای قذافی - سیف الاسلام، ساعدی و معتصم بالله - حاضرند استراتژی برای خروج از قدرت را چه برای کل خاندان و چه فقط برای پدرشان مد نظر قرار دهند.

گزارش در باره سفر آقای اسماعیل در حالی مطرح شده که دیپلمات ها و مقامات بریتانیایی پرس و جو از موسی کوسا را ادامه می دهند.

در همین حال، ایالات متحده می گوید که حملات هوایی تقریبا یک چهارم توان نظامی دولت لیبی را از بین برده است.

اما دریاسالار مولن گفت که این به آن معنا نیست که نیروهای سرهنگ قذافی نزدیک به متلاشی شدن هستند.

او گفت تعداد آنها هنوز هم ۱۰ برابر نیروهای مخالف مسلح است.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط