آمریکا سرکوب معترضان در سوریه را محکوم کرد

حق نشر عکس AP
Image caption دامنه اعتراضات ضد دولتی در سوریه که از شهر درعا آغاز شده در حال گسترش است

کاخ سفید تازه ترین دور سرکوب مردم معترض در سوریه که دست کم چهار کشته برجای گذاشته را محکوم کرده است.

راهپیمایی های ضد دولتی که از حدود دو هفته پیش در سوریه آغاز شده، روز جمعه نیز در چند شهر از جمله دمشق، پایتخت این کشور ادامه داشت.

گزارش ها حاکیست که دست کم چهار نفر در محله دوما، واقع در دمشق توسط نیروهای امنیتی کشته شده اند.

دولت آمریکا با صدور بیانیه ای از حکومت سوریه خواسته است که به حقوق اساسی شهروندان احترام بگذارد و به مردم اجازه اعتراض مسالمت آمیز بدهد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت سوریه کشته شدن این افراد را به "تبهکاران مسلح" نسبت داده است.

کاخ سفید در بیانیه اش نوشت: "ما توسل به خشونت علیه شهروندانی که در سوریه اعتراض می کنند را محکوم و تقبیح می کنیم و از شجاعت و مقام مردم سوریه تمجید به عمل می آوریم."

دولت آمریکا گفت که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، باید با انجام اقدام های ملموس و فوری وعده اصلاحات را به طور جدی برآورده کند.

کاخ سفید افزود: "آنچه که در حال حاضر مور نیاز است یک مسیر با اعتبار به سوی آزادی بیشتر، دموکراسی، فرصت و عدالت است."

شاهدان در شهر درعا، واقع در جنوب سوریه به بی بی سی گفتند که پس از نماز جمعه صدها نفر از مردم با ترک مسجد به معترضان پیوستند.

لینا سینجاب، خبرنگار بی بی سی در دمشق می گوید که معترضان در شهرهای قامشلی و حسکه در شمال شرق سوریه، علیرغم حضور سنگین نیروهای امنیتی در خیابان ها، دست به اعتراض زدند.

معترضان با سردادن شعارهایی نظیر" نه عرب ، نه کرد، ما خواستار اتحاد ملی هستیم" درصدد رد ادعاهایی برآمدند که گفته می شود این اعتراضات با هدف تشکیل یک جنبش کرد انجام شده است.

بشار اسد به یک کمیته قضایی ماموریت داده است که لغو وضعیت امنیتی فوق العاده در این کشور را بررسی کند.

حالت فوق العاده که از سال ۱۹۶۳ بر سوریه حاکم بوده است، حقوق اساسی و آزادی های مدنی شهروندان را به شدت محدود می کند و به نیروهای امنیتی اختیارات گسترده ای برای دستگیری و حبس بدون محاکمه مخالفان می دهد.

به گفته سازمان های حقوق بشری، این قانون زمینه تخلفاتی مانند شکنجه مخالفان و زندانیان را هم ایجاد کرده است.

لغو این مقررات، از جمله خواسته های اصلی مخالفانی است که طی دو هفته گذشته علیه دولت دست به اعتراض زده اند. تاکنون در جریان این اعتراضات بیش از ۶۰ نفر کشته شده اند.

نا آرامی های اخیر، جدی ترین مسئله داخلی است که بشار اسد از زمان مرگ پدرش، حافظ اسد در سال ۲۰۰۰، و به قدرت رسیدنش با آن مواجه بوده است.