مقابله با بنیادگرایی یا دامن زدن به اسلام ستیزی؟

حق نشر عکس Reuters

جلساتی اخیرا برای رسیدگی به موضوع "افراطی شدن جامعه مسلمانان آمریکا" در آمریکا برگزار شد. نماینده جمهوریخواهی که برگزارکننده این جلسات بود، می گوید برخی از رهبران مسلمانان به اندازه کافی با پلیس و اف بی آی همکاری نمی کنند.

اما بسیاری از مسلمانان آمریکا می گویند انگشت گذاشتن روی آنها منصفانه نیست، و از آن بیم دارند که جلساتی از این دست تنها منجر به تشدید اسلام ستیزی در آمریکا شود.

عصرهای جمعه مرکز اسلامی منطقه پاسایک در شمال نیوجرسی بیشتر شبیه یک محل اجتماع است. کلاس های تکواندو در آن برگزار می شود و بچه ها با هیجان زیادی مشغول بازی هستند.

اما اینجا بزرگترها، فکرهای دیگری در سر دارند.

محمد الفیلالی می گوید: "من فکر می کنم این جلسات کنگره بیشتر حکم اذیت و آزار را دارد."

او اوضاع فعلی را با اوضاع در دهه ۵۰ میلادی مقایسه می کند، یعنی زمانی که در بحبوحه جنگ سرد، سناتور جوزف مک کارتی اتهامات بی اساسی علیه افرادی که به گمان او کمونیست بودند مطرح می کرد.

این مقایسه عمق احساسات مردم در مورد این مسأله را به تصویر می کشد. اما طرفداران این جلسات، آن را صرفا بخشی از نوعی برانگیختگی همگانی در مورد تحقیقاتی مشروع می دانند.

زندگی های واقعی

در فاصله ای نه چندان زیاد از منطقه پاسایک، در لانگ آیلند نیویورک، حدود ۷۰ هزار مسلمان زندگی می کنند. روزهای جمعه یکی از مساجد آن، آنقدر برای نماز شلوغ است که جای تکان خوردن هم نیست.

حق نشر عکس Getty
Image caption پیتر کینگ معتقد است برخی رهبران مسلمانان می توانند بیش از این برای جلوگیری از رشد بنیادگرایی تلاش کنند

مردم در اینجا هم مرتب درباره جلسات رسیدگی در کنگره صحبت می کنند.

حبیب احمد، مدیر مرکز اسلامی لانگ آیلند، می گوید طرح این مباحث تأثیری منفی بر جامعه مسلمانان این منطقه گذاشته است.

او می گوید: "این مسأله روی زندگی افراد تأثیری واقعی می گذارد. تا همین جا هم مشکلات زیادی داریم. خانم های محجبه برای خرید تنها بیرون نمی روند، بچه ها در مدرسه مورد آزار قرار می گیرند، بعضی همسایه ها، شما را چپ چپ نگاه می کنند . . . چرا باید قانون گذاران برای مسلمانان جلسه رسیدگی ویژه بگذارند؟ جلسه باید بطورکلی به مسأله تروریسم و دیگر مسائل منطقه بپردازد، نه اینکه فقط با مسلمانان کار داشته باشد."

بانی این جلسات کسی نیست جز پیتر کینگ، رئیس کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریکا و نماینده جمهوریخواه نیویورک.

او در گذشته حرف های جنجال برانگیزی زده است. سه سال پیش گفته بود: "تعداد مساجد این کشور زیاد است."

علاوه بر آن منتقدانش می گویند کسانی که برای ادای شهادت به این جلسات فراخوانده می شوند نماینده بدنه اصلی جامعه مسلمانان آمریکا نیستند. آقای کینگ معتقد است تحقیق درباره اسلام گرایی افراطی در آمریکا کاری مشروع و عُقلایی است. اما نوع نگاه او به موضوع جامعه مسلمانان، و این پیش فرض که رهبران این جامعه به میزان لازم با پلیس و اف بی آی همکاری نمی کنند، یکی از بحث برانگیزترین جنبه های آن است.

ترور محصول داخل

موارد اخیر اقدامات تروریستی نظیر مورد فیصل شهزاد، شهروند آمریکایی پاکستانی تبار که تلاش کرد بمبی جاسازی شده در یک خودرو را در میدان تایمز نیویورک منفجر کند، و ندال حسن، سرگرد ارتش متولد ویرجینیا، که به کشتن ۱۳ نفر با شلیک گلوله در فورت هود تگزاس متهم است، اسلامگرایان افراطی اهل خود آمریکا را در کانون توجهات قرار داده است.

گزارش سال ۲۰۱۰ یک مرکز تحقیقاتی با عنوان ارزیابی تهدید تروریستی به این نتیجه گیری رسید که گروه های افراطی تاکتیک های خود را تغییر داده اند، و بیشتر سعی می کنند از شهروندان آمریکایی استفاده کنند و توطئه هایی کوچکتر و با پیچیدگی کمتر تدارک ببینند.

دکتر بروس هافمن، یکی از تهیه کنندگان این گزارش، معتقد است مشکل عمده این است که هیچ نهاد دولتی به تنهایی مسوولیت "مقابله با رشد بنیادگرایی و جذب افراد به تروریسم" را بر عهده ندارد.

Image caption بسیاری از مسلمانان آمریکا می گویند انگشت گذاشتن روی آنها منصفانه نیست

او می گوید: "تروریست ها ممکن است پاشنه آشیل ما را پیدا کرده باشند. ما هیچ راهی برای مقابله با این مشکل رو به رشد نداریم."

آقای کینگ می گوید جلساتی که او برگزار کرده به موارد متعددی می پردازد که در آن رهبران مسلمانان اطلاعات لازم برای جلوگیری از افراطی شدن افراد را به مقامات امنیتی منتقل نکرده اند.

اما نتیجه مطالعه ای که امسال از سوی مرکز مثلث برای بررسی تروریسم و امنیت در دانشگاه دوک منتشر شده، نشان می دهد که خود مسلمانان آمریکایی بزرگترین منبع اطلاعاتی پلیس برای بی اثر کردن توطئه های تروریستی طراحی شده توسط آمریکایی های مسلمان هستند. (آنها در ۴۸ مورد تحقیقات پلیسی از مجموع ۱۲۰ مورد اطلاعات لازم را ارائه کرده اند)

اقدامات مسلمانان

حدود ۹ هزار مسلمان آمریکایی به مسجد منطقه پاسایک در نیوجرسی مراجعه می کنند. آقای الفیلالی، مدیر روابط عمومی مسجد، می گوید با کلانتر منطقه جلسات منظمی دارد. او همچنین چندین بار با اف بی آی جلسه داشته است.

او می گوید: "من افراد زیادی را نمی شناسم که بتوانند ادعا کنند شماره تلفن منزل و موبایل رئیس پلیس منطقه شان را دارند."

حق نشر عکس Getty
Image caption حدود ۹ هزار مسلمان آمریکایی به مسجد منطقه پاسایک در نیوجرسی مراجعه می کنند

آقای الفیلالی می گوید او همان قدر که مسلمان است، آمریکایی هم هست.

او می گوید: "ما بخشی از بافت جامعه آمریکا هستیم. ما می خواهیم فرزندانمان به عنوان بچه های آمریکایی بزرگ شوند و هیچ منافاتی بین این دو مشخصه نمی بینیم."

در آمریکا بسیاری از غیرمسلمان هم با جلسات رسیدگی مجلس مخالفند. حدود ۸۰ کلیسا، کنیسه و مسجد نامه ای خطاب به آقای کینگ را امضا کرده اند و از او خواسته اند این جلسات را تعطیل کند.

خواهر روحانی جین کلارک، عضو جنبش پکس کریستی لانگ آیلند، که جنبشی کاتولیک با هدف ترویج صلح است، می گوید: "من می خواستم نامم را پای چیزی که به آن اعتقاد دارم بگذارم و بگویم این کار غلط است. ایجاد تفرقه میان مردم حتی به نفع امنیت ملی هم نیست. ما باید با مسلمانان رابطه برقرار کنیم و نباید به آنها برچسب تروریست بزنیم."

آقای کینگ و دیگر جمهوریخواهان می گویند این جلسات بخشی از بحثی مهم درباره امنیت ملی را شکل خواهند داد. او می گوید این ادعا که این جلسات باید به همه اشکال تروریسم در آمریکا بپردازد، و خود را به رشد بنیادگرایی در جامعه مسلمانان آمریکا محدود نکند، یک تعارف سیاسی است. ولی برای بسیاری از مسلمانان بیم واقعی این است که برگزاری این جلسات به اسلام ستیزی در آمریکا دامن بزند.

مطالب مرتبط