به روز شده:  10:53 گرينويچ - شنبه 02 آوريل 2011 - 13 فروردین 1390

آسیا-اقیانوسیه

نشت آب آلوده به مواد رادیواکتیو به دریای ژاپن

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پپخش با میدیا پلیر دیگر

مسئولان نیروگاه هسته ای فوکوشیمای ژاپن می گویند از یک شکاف بیست سانتیمتری در محفظه سیمانی رآکتور شماره دو این نیروگاه آب آلوده به مواد رادیواکتیو به دریا نشت کرده است.

مقام های شرکت اپراتور این نیروگاه، شرکت تپکو، گفتند این شکاف ممکن است منبع سطح بالای آلودگی رادیواکتیو در آب های ساحلی باشد و آنها سعی دارند این شکاف را ببندند.

یکی از مقام های نیروگاه فوکوشیما گفت: ما سعی کردیم علت افزایش سطح تشعشعات در آب دریای نزدیک به نیروگاه را پیدا کنیم و حالا به این نتیجه رسیده ایم که علت، ممکن است همین باشد. ما نمونه هایی از آب این محفظه و نیز آب دریای نزدیک به نیروگاه را آزمایش می کنیم و تا زمانی که نتیجه این آزمایش ها را در دست نداشته باشیم، نمی توانیم به علت قطعی مسئله پی ببریم.

نیروگاه فوکوشیما در اثر زلزله و سونامی اخیر ژاپن آسیب دید. سه هفته پس از این زلزله، نائوتو کان، نخست وزیر ژاپن به دیدن کارگرانی رفته است که سعی در مهار بحران هسته ای این نیروگاه دارند. این افراد در داخل منطقه ممنوعه بیست کیلومتری اطراف نیروگاه در حال کار هستند.

نخست وزیر ژاپن روز بعد از وقوع زلزله با پرواز بر فراز مناطق سونامی زده، از این مناطق بازدید کرده بود.

آقای کان به مردم منطقه اطمینان داده است که دولت ژاپن تمامی توان خود را برای کمک به آنها به کار می گیرد.

مقامات ژاپن گفته اند انتقال ساکنان نزدیک نیروگاه هسته ای فوکوشیما برای مدتی طولانی صورت گرفته است و این افراد به زودی به این منطقه برنمی گردند.

به گفته خبرنگار بی بی سی در توکیو، ده ها هزار نفری که مناطق اطراف نیروگاه فوکوشیما را ترک کرده اند در حال حاضر در پناهگاه های موقتی به سر می برند و اکنون در پی اعلام بالا بودن سطح مواد رادیو اکتیو در آب های مجاور یکی از رآکتورهای این نیروگاه، می دانند که به این زودی به آنها اجازه بازگشت به مناطق مسکونی شان داده نمی شود.

تاکنون بیش از ۷۰ هزار نفر که در شعاع ۲۰ کیلومتری نیروگاه فوکوشیما زندگی می کردند، این منطقه را ترک کرده اند و از حدود ۱۳۶ هزار نفری که در ۳۰ کیلومتری این نیروگاه هستند هم خواسته شده تا محل زندگی شان را ترک کرده و یا در داخل خانه هایشان بمانند.

تپکو، شرکت برق توکیو، پیشتر گفته بود که به دلیل کمبود سیستم های کنترل کننده مواد رادیواکتیو، عملیات در نیروگاه فوکوشیما را به تعویق انداخته است.

مدیران نیروگاه اتمی فوکوشیما نیز می گویند که چهار راکتور نیروگاه که در زلزله و سونامی اخیر آسیب دید از دور خارج خواهد شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.