به روز شده:  15:49 گرينويچ - شنبه 02 آوريل 2011 - 13 فروردین 1390

آفریقا

حمله هوایی نیروهای ناتو به کاروان مخالفان مسلح قذافی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پپخش با میدیا پلیر دیگر

در لیبی، حمله هوایی نیروهای ناتو به یک کاروان مخالفان مسلح قذافی در نزدیکی شهر بریقه در شرق این کشور منجر به کشته شدن دست کم ۱۰ نفر شده است.

این در حالی است که برخی منابع از کشته شدن ۱۵ نفر خبر داده اند.

حمله به این کاروان که شامل یک آمبولانس و پنج خودرو بود در ده کیلومتری بیرون شهر بریقه در مرکز لیبی و در اواخر جمعه شب ( اول آوریل) صورت گرفت.

به گفته خبرنگار بی بی سی، حمله هوایی نیروهای ناتو به کاروان مخالفان قذافی زمانی صورت گرفت که به آنها گفته شد که مخالفان اقدام به استفاده از سلاح های ضد هوایی کرده اند.

هنوز مشخص نیست که علت این اقدام مخالفان مسلح قذافی چه بوده است.

ناتو می گوید که درباره این حادثه تحقیق خواهد کرد.

پیشتر موسی ابراهیم، سخنگوی دولت لیبی، پیشنهاد آتش بس مخالفان مسلح حکومت معمر قذافی را یک ترفند خواند و رد کرد.

این واکنش از سوی دولت لیبی پس از آن صورت گرفت که نیروهای مخالف مسلح در لیبی گفتند که اگر سرهنگ قدافی نیروهایش را از شهرها بیرون بیاورد و اجازه دهد اعتراضات مسالمت آمیز برگزار شود، حاضرند آتش بس اعلام کنند.

موسی ابراهیم این تقاضای مخالفان را غیرقابل اجرا دانسته و آنرا نوعی ترفند توصیف کرد.


ادامه درگیری ها

مصطفی جلیل، رهبر نیروهای مخالف که ریاست شورای ملی موقت را بر عهده دارد، می گوید آنها از خواسته خود مبنی بر کناره گیری معمر قذافی کوتاه نمی آیند.

آقای عبدالجلیل در یک کنفرانس خبری مشترک با فرستاده سازمان ملل متحد در شهر بنغازی، که به پایگاه اصلی نیروهای مخالف تبدیل شده، این خبر را اعلام کرد.

نیروهای رهبر لیبی روز جمعه شهر مصراته، از جمله شهرهای اصلی تحت کنترل نیروهای مخالف در غرب این کشور را بمباران کردند.

عبدالفتاح یونس، وزیر کشور سابق لیبی که در اوایل قیام مردم کشورش به صف مخالفان رژیم معمر قذافی پیوست، روز جمعه از خط مقدم جبهه نیروهای مخالف مسلح، در خارج از شهر بریقه، دیدن کرد.

این اولین بار بود که آقای یونس، که قبلا مسئول نیروهای ویژه رهبر لیبی بود، به طور رسمی نقش رهبری نظامی برای مخالفان ایفا می کرد. در خط مقدم از او مانند یک قهرمان استقبال شد.

آقای یونس با هزاران جنگجوی نیروهای مخالف مسلح برای مدت کوتاهی گفتگو کرد و بعد به بنغازی بازگشت.

یشتر، گزارش هایی به دست بی بی سی رسید که نماینده دولت لیبی در چند روز گذشته در بریتانیا بسر می برده و با مقامات بریتانیایی گفتگو کرده است.

وزارت امور خارجه بریتانیا این خبر را به صراحت تائید نکرده اما گفته است که در تمام تماس هایی که با مقامات لیبی داشته، به روشنی گفته است که معمر قذافی، رهبر لیبی، باید برود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.