اسرائیل خواهان ابطال 'گزارش گلدستون' شد

جنگ غزه حق نشر عکس AP
Image caption صدها غیرنظامی در حمله اسرائیل به غزه کشته شدند

اسرائیل خواهان ابطال نتیجه منتشر شده تحقیقات سازمان ملل متحد درباره عملیات نظامی این کشور در نوار غزه در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ شده است.

گزارش گلدستون اسرائیل و شبه نظامیان جنبش اسلام گرای حماس را به ارتکاب احتمالی جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت متهم کرده است.

اما در پی نوشته اخیر مولف این گزارش، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از سازمان ملل متحد خواست گزارش گلدستون را به طور کامل باطل کند.

قاضی ریچارد گلدستون، بازرس ویژه سازمان ملل متحد که مولف این گزارش است، در مقاله ای که روز جمعه در روزنامه واشنگتن پست منتشر شد، از احتمال بروز اشتباه در نتیجه گیری کمیته تحقیق درباره حمله اسرائیل به نوار غزه در دسامبر ۲۰۰۸ خبر داد.

او نوشت یافته های جدید نشان می دهد که اسرائیل به طور عمد غیرنظامیان را هدف قرار نداده است.

آقای گلدستون نوشته است اگر آن چه را حالا می داند، در زمان تالیف گزارش نیز می دانست، گزارش گلدستون به طور متفاوتی منتشر می شد.

عملیات ارتش اسرائیل در دسامبر ۲۰۰۸ در واکنش به حملات خمپاره ای شبه نظامیان فلسطینی صورت گرفت و در نتیجه آن ۱۴۰۰ فلسطینی شامل صدها غیرنظامی و ۱۳ شهروند اسرائیلی کشته شدند.

بنیامین نتانیاهو می گوید گفته های تازه آقای گلدستون به این معنی است که گزارش منتشر شده "باید به خاک سپرده شود."

گزارش گلدستون اسرائیل را متهم کرده است که به طور عمدی غیرنظامیان را هدف قرار داده، به زیرساخت های غیرنظامی حمله کرده و از شهروندان به عنوان سپر انسانی استفاده کرده است.

این گزارش همچنین شبه نظامیان را حماس به حمله عمدی به غیرنظامیان و تلاش برای ایجاد رعب و وحشت از طریق شلیک خمپاره به شهرها و روستاهای اسرائیل متهم کرده است.

گزارش گلدستون در سپتامبر ۲۰۰۹ منتشر شد و اسرائیل از همکاری با کمیته تحقیق خودداری کرد و اعضای کمیته را به جانبداری از فلسطینی ها متهم کرد.

اسرائیل ضمن رد اتهام های گزارش گلدستون، به طور مستقل درباره چهارصد مورد اتهامی تحقیق کرد.

بنیامین نتانیاهو روز شنبه با صدور بیانیه ای گفت: "ثابت شد که همه گفته های ما راست بود."

آقای نتانیاهو ادامه داد: "اسرائیل به طور عمدی غیرنظامیان را هدف قرار نمی دهد و نهادهای تحقیقاتی و نظارتی آن قوی هستند. این در حالی است که حماس به طور عمد غیرنظامیان را هدف قرار می دهد و درباره هیچ کدام از اقدام های خود نیز تحقیق نمی کند."

او گفت با توجه به "عقب نشینی" قاضی گلدستون، گزارش او باید برای همیشه به خاک سپرده شود.

آقای گلدستون همچنین از حماس به خاطر تحقیق نکردن درباره آتش باری "عمدی" شبه نظامیان آن به مناطق مسکونی انتقاد کرده است.

جنبش حماس هنوز به گفته های تازه آقای گلدستون واکنشی نشان نداده است.