پلیس در باکو از تجمع مخالفان جلوگیری کرد

تظاهرات مخالفان در باکو حق نشر عکس Reuters
Image caption وزارت کشور جمهوری آذربایجان تعداد بازداشت شدگان را ۷۵ نفر اعلام کرده اما مخالفان می گویند تعداد بازداشت شدگان، بیش از ۲۰۰ نفر است

پلیس جمهوری آذربایجان دهها تظاهرکننده را که روز شنبه (دوم آوریل) در باکو، پایتخت این کشور دست به تجمع زدند، بازداشت کرده است.

مقامات دولتی می گویند این تجمع چون بدون مجوز برگزار شد، غیر قانونی بوده است.

رهبران دو حزب اصلی مخالف دولت روز جمعه فراخوانده شده بودند و به آنها هشدار داده شده بود که اجازه ندارند دست به تجمع بزنند.

وزارت کشور جمهوری آذربایجان تعداد بازداشت شدگان را هفتاد و پنج نفر اعلام کرده اما مخالفان می گویند تعداد بازداشت شدگان، بیش از دویست نفر است.

پلیس ضد شورش، میادین اصلی و خیابان ها در مرکز شهر را به روی جمعیت بست. صدها تظاهرکننده که قصد داشتند در مرکز شهر تجمع کنند، توسط پلیس متفرق شده و گروهی نیز بازداشت شدند.

خبرگزاری فرانسه می گوید نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از باتون و گلوله های مشقی استفاده کردند.

معترضان خواهان آزادی های بیشتر در این کشور هستند. گروهی نیز خواهان کناره گیری مقامات از جمله الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان شده اند.

رهبران گروه های مخالف می گویند تجمع های اعتراضی بیشتری برگزار خواهند شد.

فعالیت های سیاسی در جمهوی آذربایجان به دقت از سوی سازمان های اطلاعاتی این کشور زیر نظر گرفته می شوند و رسانه ها نیز تحت کنترل هستند.

تحلیلگران می گویند دولت جمهوری آذربایجان از بروز ناآرامی های مشابه جهان عرب در این کشور به شدت مضطرب است و می ترسد که این ناآرامی ها بتواند جانی تازه به احزاب و گروه های مخالف بدهد.

الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان در سال ۲۰۰۳، قدرت را از حیدر علی اف، پدرش تحویل گرفت.

افزایش بهای نفت طی چند سال گذشته چهره باکو را تغییر داده است.

اما منتقدان می گویند شکاف بین فقیر و غنی در این کشور افزایش و آزادی های دموکراتیک کاهش یافته است.