به روز شده:  11:58 گرينويچ - 03 آوريل 2011 - 14 فروردین 1390

آسیا-اقیانوسیه

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در قزاقستان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پپخش با میدیا پلیر دیگر

مردم قزاقستان برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری که به دعوت نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری فعلی این کشورصورت گرفته، امروز به پای صندوق های رای رفته اند.

انتظار می رود که آقای نظربایف که برای بیش از دو دهه در قدرت است، بار دیگر برنده این انتخابات باشد.

این در حالی است که احزاب مخالف شرکت در این انتخابات را تحریم کرده و گفته اند که آنها زمان کافی برای ارزیابی و شرکت در این انتخابات نداشته اند.

منتقدان هم می گویند مخالفان با نداشتن یک کاندیدای مناسب، نشان داده اند که توانایی مقابله با آقای نظربایف را در این انتخابات ندارند.

براساس گزارش ها، سه کاندیدای دیگر که از سیاستمداران شناخته شده نیستند، هم در این انتخابات شرکت کرده اند. یکی از این کاندیداها گفته است که به آقای نظربایف رای می دهد.

براساس تغییراتی که در سال ۲۰۰۷ میلادی در قانون اساسی این کشور اعمال شد، به آقای نظربایف اجازه داده شده که تا هر زمان که مایل است در انتخابات ریاست جمهوری قزاقستان شرکت کند.

نورسلطان نظربایف برای دو دهه در قدرت است

به گفته ناظران، برگزاری این انتخابات کمتر از دو ماه پیش و کاملا غیرمتنظره از سوی آقای نظربایف اعلام شد.

خبرنگار بی بی سی در آلماتی، پایتخت قزاقستان می گوید برای شرکت کنندگان در این انتخابات، فرد دیگری که بتواند جانشین مناسبی برای آقای نظربایف باشد، وجود ندارد. کسی بتواند قزاقستان را در ثبات و امنیت نگه دارد.

به گفته خبرنگار بی بی سی ،سوال اساسی این نیست که چه کسی برنده این انتخابات خواهد بود، بلکه نکته مهم این است که تا چه حد مردم از این انتخابات استقبال خواهند کرد.

تاکنون تمام تلاش دولت بر ترغیب مردم به شرکت در این انتخابات متمرکز بوده است. انتخاباتی که به گفته بسیاری نتیجه آن از هم اکنون قابل پیش بینی است.

هیچ انتخاباتی در قزاقستان تاکنون از سوی ناظران مستقل، آزاد و منصفانه ارزیابی نشده است.

انتظار می رود نتیجه اولیه انتخابات ریاست جمهوری فردا ( ۴ آوریل) منتشرشود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.