به روز شده:  10:30 گرينويچ - 03 آوريل 2011 - 14 فروردین 1390

آفریقا

درگیری بر سر تصرف شهر بریقه در لیبی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پپخش با میدیا پلیر دیگر

نبرد بین نیروهای مسلح مخالف معمر قذافی و نیروهای دولتی بر سر در اختیار گرفتن شهرکلیدی بریقه، در شرق این کشور ادامه دارد.

درپی حملات هوایی نیروهای ناتو به کاروانی از نیروهای مخالف دولت لیبی که روز گذشته (دوم آوریل) در خارج شهر بریقه صورت گرفت، حالا نیروهای مخالف، پذیرفته اند که تیراندازی هوایی آنها احتمالا باعث شد که نیروهای ناتو دست به بمباران هوایی بزنند.

یکی از سخنگویان شورای ملی انتقالی به بی بی سی گفته است بی تجربگی نیروهای مخالف و نداشتن آموزش کافی باعث بروز چنین خطاهایی می شود.

براساس گزارش ها، حمله هوایی روز گذشته نیروهای ناتو به کاروان نیروهای مسلح مخالف به کشته شدن ۱۳ نفر منجر شد.

گفته شده اکنون رهبری نیروهای مخالف سعی دارد شرایط حرفه ای تری بر مبارزات نظامی مخالفان حاکم کنند.

در جریان حمله هوایی نیروهای ناتو 13 نفر کشته شدند

در حال حاضر موانعی در جاده های نزدیک به خط مقدم کار گذاشته شده و تنها به سربازانی که آموزش کافی دیده باشند، اجازه عبور داده می شود.

به گفته خبرنگار بی بی سی در شرایط فعلی پیش بینی این که کدامیک از دو طرف قادر خواهند بود به بن بست سیاسی و نظامی ایجاد شده در این درگیری خاتمه دهند، دشوار است.

خبرنگار بی بی سی می افزاید هیچ یک از دو طرف از توان نظامی که بتواند کار طرف مقابل را یکسره کند، برخوردار نیست. اما درعین حال هیچ یک از دو طرف آن قدر هم ضعیف نیستند که بتوانند طرف مقابل را به نشستن بر سر میز مذاکره وادار کنند.

در همین حال دولت بریتانیا گفته است که هیچ توافقی در مورد مصونیت دادن به موسی کوسا، وزیر خارجه پیشین لیبی، که هفته گذشته به بریتانیا آمد، صورت نگرفته است.

در همین رابطه، ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، گفته است که آقای کوسا تحت بازداشت خانگی قرار ندارد، اما او در عین حال افزود که در حال حاضر در مکانی امن توسط مقامات مورد بازجویی قرار دارد.

واکنش دولت بریتانیا به حضور وزیر خارجه پیشین لیبی در این کشور پس از آن صورت می گیرد که در رسانه ها ، اخباری منتشر شد مبنی بر این که احتمالا آقای کوسا از اقداماتی که در گذشته انجام داده مصون خواهد بود و تحت پیگرد قانونی قرار نخواهد گرفت.

دادستانهای اسکاتلندی گفته اند قصد دارند از آقای کوسا به دلیل نقشی که در حادثه سقوط هواپیمای مسافربری در سال 1988بر فراز لاکربی داشته، بازجویی کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.