پلیس در شهر تعز در یمن به روی تظاهر کنندگان آتش گشود

حق نشر عکس AP
Image caption معترضان خواستار کناره گیری علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری هستند

در پی تیراندازی پلیس به سوی تظاهر کنندگان در شهر تعز در یمن یک نفر کشته و دهها نفر مجروح شدند.

در صنعا، پایتخت یمن هم هزاران تظاهرکننده با دست زدن به اعتراضاتی خواستار برکناری علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری این کشور شدند.

این در حالی است که رئیس جمهوری با اشاره به این که قصد ندارد به زودی کناره گیری کند، خواستار آن شد تا معترضان به خشونت ها پایان دهند.

آقای صالح در جریان دیداری که با حامیانش از شهر تعزداشت گفت: "ما از مخالفانی که با بستن جاده ها، و دست زدن به سوءقصد، در کشور بحران ایجاد کرده اند می خواهیم که به این خشونت ها خاتمه دهند."

رئیس جمهوری یمن همچنین گفت که آماده است برای انتقال قدرت مذاکره کند، اما تمامی این مراحل باید به شکلی قانونی و صلح آمیز انجام شود.

در همین حال حزب حاکم یمن گفته است که تاکنون طرحی درباره نحوه انتقال قدرت از گروههای مخالف دریافت نکرده است.

روز گذشته (۲ آوریل) مخالفان از آقای صالح خواستند تا در راستای ایجاد دولتی واحد، قدرت را به یک معاون جدید واگذار کند.

علی عبدالله صالح بیش از سه دهه قدرت را در یمن در اختیار دارد.

علی عبدالله صالح در سال های گذشته از متحدان غرب بوده و در جنگ علیه تروریسم با آمریکا و بریتانیا همکاری کرده است.

مقام های آمریکایی در گذشته از علی عبدالله صالح به عنوان تنها شخصی در یمن نام می بردند که توانایی مبارزه با نیروهای القاعده در این کشور را داشت.

رییس جمهوری یمن همچنان بر این نکته پافشاری می کند که در غیاب او نیروهای القاعده کنترل اوضاع را در یمن به دست خواهند گرفت.

با این حال طی هفته های گذشته هر روز بر عده کسانی که در داخل و خارج از این کشور آقای صالح را عامل اصلی بی ثباتی در یمن می دانند، افزوده شده است.

حمید الاحمر، یکی از با نفوذترین مخالفان دولت یمن اخیرا گفته است که علی عبدالله صالح نه تنها باید از قدرت کناره گیری کند، بلکه لازم است هرچه سریعتر خاک این کشور را هم ترک کند.

این عضو حزب اسلامگرای اصلاح، در گفتگو با بی بی سی تاکید کرده است که مخالفان دولت قصد دارند تلاش های خود را برای کنار زدن آقای صالح از قدرت افزایش دهند.

مطالب مرتبط