نگرانی سازمان ملل از قتل عام در ساحل عاج

نیروهای هوادار واتارا در دوئکوئی حق نشر عکس none
Image caption بیشتر کشتارها در دوئکوئی به نیروهای هوادار واتارا نسبت داده شده است

دبیر کل سازمان ملل متحد از آلاسان واتارا، که از سوی جامعه بین المللی رئیس جمهور ساحل عاج شناخته می شود، خواسته است در مورد مرگ صدها نفر که بخشی از آن به هواداران او نسبت داده شده تحقیق کند.

بان کی مون گفت گزارش ها از شهر دوئکوئی او را "نگران" می کند اما آلاسان واتارا گفت طرفدارانش در قتل ها نقشی نداشته اند.

اندرو هاردینگ خبرنگار بی بی سی در دوئکوئی می گوید که کارکنان سازمان ملل در آن شهر صدها جسد یافته اند.

در شهر ابیجان، پایتخت ساحل عاج، نبرد میان نیروهای دو رقیب ادامه دارد.

نیروهای آقای واتارا هواداران رقیب او، لوران باگبو، را عقب رانده اند.

هامادون توره سخنگوی سازمان ملل به بی بی سی گفت که او در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری، که هم اکنون در اختیار آقای باگبو است، صدای تیراندازی شنیده و افزود که وضعیت بسیار متشنج است.

فرودگاه که امنیت آن از روز جمعه توسط نیروهای سازمان ملل تامین شده، اکنون تحت کنترل نیروهای فرانسوی است که امکان بازگشایی آن را فراهم آورده است.

گزارش هایی وجود داشت از اینکه سازمان ملل درحال تخلیه حدود 200 کارمندش از ابیجان است.

اما ایستگاه تلویزیونی ابیجان که هوادار آقای باگبو است از مردم خواست برای مقابله با آنچه "اشغال" توسط فرانسوی ها خواند بسیج شوند.

گزارش می شود که نیروهای آقای واتارا قصد پیشروی بیشتر به سوی کاخ ریاست جمهوری را دارند و مقررات منع تردد در شهر اعمال کرده اند.

'زنگ خطر'

خشونت ها در دوئکوئی هفته گذشته و زمانی روی داد که جنگجویان وابسته به آقای واتارا با پیشروی به جنوب، نیروهای آقای باگبو را از بخش های وسیعی از این کشور عقب راندند. هر دو طرف دیگری را مسئول خشونت ها می داند.

خبرنگاران بی بی سی می گویند که شواهدی از غارت در شهر به چشم می خورد و بسیاری از خانه ها به آتش کشیده شده است.

سازمان ملل روز شنبه گفت که همزمان با افتادن کنترل دوئکوئی به دست نیروهای واتارا بیش از 330 نفر در این شهر کشته شدند و بیشتر این تلفات را به نیروهای او نسبت داد. با این حال به گفته سازمان ملل بیش از 100 نفر آنها به دست نیروهای باگبو کشته شدند.

مارتین نسیرکی سخنگوی سازمان ملل گفت: "گزارش ها از اینکه نیروهای هوادار واتارا ممکن است بسیاری از غیرنظامیان را در شهر دوئکوئی کشته باشند، دبیر کل سازمان ملل متحد را نگران کرده و زنگ خطر را برای او به صدا درآورده است. دبیر کل گفت که مسببان این حادثه باید مسئول شناخته شوند."

مقام های سازمان ملل هنوز درحال تحقیق هستند و می گویند آمار نهایی تلفات ممکن است بالاتر باشد. سازمان امدادرسانی کاریتاس تخمین زده است که ممکن است تا هزار نفر جان باخته باشند.

به گفته سخنگوی سازمان ملل آقای واتار گفت که هوادارانش نقشی در مرگ ها نداشته اند، اما گفت به بان کی مون خبر داده که او دستور تحقیق درباره کشتارها را داده و از تحقیقات بین المللی هم استقبال می کند.

هواداران آقای واتارا می گویند که تاکنون 162 جسد یافته اند که ناشی از نبرد میان شبه نظامیان محلی است.

خلا امنیتی

تیه ری برکهارد سخنگوی وزارت دفاع فرانسه می گوید که این کشور 300 سرباز دیگر به ساحل عاج اعزام کرده است که شمار نیروهای این کشور را به 1400 می رساند.

او به بی بی سی گفت که هدف تشدید قوا "به دست گرفتن کنترل فرودگاه است که در هماهنگی با ماموریت سازمان ملل انجام شد تا امکان بازگشایی آن به روی هواپیماهای غیرنظامی و پروازهای نظامی فراهم شود."

آقای برکهارد افزود که ماموریت اصلی این نیرو همچنان حفاظت از شهروندان فرانسوی است که از سوی غارتگران تهدید می شوند.

او گفت: "ما درحال حاضر در ابیجان یک خلاء امنیتی را تجربه می کنیم زیرا نیروهای امنیتی ساحل عاج، که تا بحال از دستورهای باگبو پیروی می کردند، در شمار گسترده به فراخوان پرزیدنت واتارا توجه کردند."

او گفت که هیچ طرح فوری برای شروع تخلیه شهروندان خارجی وجود ندارد، هرچند حدود 1600 نفر در یک اردوگاه نظامی فرانسه پناه گرفته اند.

به گزارش رسانه های فرانسوی اینها شامل حدودا 700 شهروند فرانسوی، تقریبا 600 لبنانی و 60 نفر هم از ملیت های مختلف اروپایی هستند.