ایتالیا شورای ملی انتقالی را در لیبی به رسمیت شناخت

حق نشر عکس Reuters
Image caption فرانکو فراتینی با علی العیساوی، نماینده شورای ملی انتقالی دیدار کرد

فرانکو فراتینی، وزیر امور خارجه ایتالیا اعلام کرده که شورای ملی انتقالی متعلق به مخالفان مسلح سرهنگ قذافی را به عنوان تنها نماینده مردم لیبی به رسمیت می شناسد.

آقای فراتینی این سخنان را درپی دیدار و گفتگو با علی العیساوی، یکی از نمایندگان مخالفان، بیان کرد. او همچنین گفت که کشورش در شهر بنغازی در شرق لیبی دفتر دیپلماتیک دایر خواهد کرد.

ماه گذشته فرانسه به عنوان اولین کشورغربی این شورا را به رسمیت شناخت.

این اقدام ایتالیا در حالی صورت گرفته که نبرد بین مخالفان و طرفداران معمر قذافی در شهر بریقه در جریان است.

در همین حال عبدالعاطی العبیدی ، نخست وزیر سابق لیبی ، از طرف دولت قذافی برای یافتن راه حلی برای بحران کنونی در کشور به ترکیه سفر کرده است. آقای العبیدی پیشتر به یونان سفر کرده و با نخست وزیر این کشور دیدار و گفتگو کرد.

بامداد دوشنبه، 15 فروردین (4 آوریل)، وزیر امور خارجه یونان گفت که فرستاده ویژه معمر قذافی، رهبر لیبی، با جورج پاپاندرئو، نخست وزیر یونان ملاقات کرده و تمایل دولت خود به حل بحران کنونی این کشور از راه های مسالمت آمیز را به آگاهی او رسانده است.

یونان از کشورهای عضو پیمان ناتو و عضو اتحادیه اروپاست و احتمالا رهبر لیبی در نظر دارد پیام او از طریق یونان در اختیار جامعه جهانی قرار گیرد.

پس از ملاقات فرستاده ویژه رهبر لیبی با نخست وزیر یونان، وزیر خارجه یونان گفت که مقامات لیبی در صدد یافتن راهی برای خاتمه داده به جنگ کنونی در این کشور هستند.

قرار است آقای العبیدی روز دوشنبه برای دیدار و گفتگو با مقامات ترکیه به این کشور عزیمت خواهد کرد.

پس از انتشار نخستین خبرها در مورد سفر نماینده ویژه سرهنگ قذافی به یونان، این احتمال مطرح شد که ممکن است او در صدد پناهندگی به غرب باشد اما بعدا این خبر تکذیب شد.

هفته گذشته، موسی کوسا، وزیر امور خارجه لیبی که ظاهرا در یک ماموریت رسمی برای برقراری ارتباط با کشورهای غربی به تونس سفر کرده بود، از آن کشور به بریتانیا سفر کرد و خواستار دریافت پناهندگی از این کشور شد.

گفته می شود که آقای کوسا پیشاپیش تماس هایی با بریتانیا برقرار کرده و ترتیب پناهندگی خود از لیبی را داده بود.

پیش از او نیز تعدادی از مقامات ارشد دولت لیبی با کناره گرفتن از سرهنگ قذافی، به خارج پناهنده شده و یا به مخالفان حکومت پیوسته اند.

درخواست بازجویی از کوسا

همزمان، پلیس اسکاتلند از وزارت امور خارجه بریتانیا خواسته است اجازه دهد از موسی کوسا بازجویی کند.

حق نشر عکس AP
Image caption پلیس اسکاتلند خواستار "مصاحبه" با موسی کوسا شده است

این بازجویی به ماجرای انفجار و سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری شرکت آمریکایی پان امریکن در شهرک لاکربی، اسکاتلند، در سال 1988 ارتباط دارد که به کشته شدن دویست و چهل و سه مسافر و شانزده خدمه هواپیما منجر شد.

در این واقعه، یازده تن از ساکنان لاکربی نیز در اثر سقوط هواپیما جان خود را از دست دادند.

مقامات آمریکایی و بریتانیایی حکومت معمر قذافی را مسئول این بمب گذاری معرفی کردند و در سال 2000 میلادی، یک شهروند لیبیایی به نام عبدالباسط مقراحی به اتهام بمب گذاری در این هواپیما به زندان محکوم شد اما دو سال پیش، مقامات بریتانیایی به دلیل بیماری او را از زندان آزاد کردند و به لیبی فرستادند.

خانواده های قربانیان واقعه لاکربی و نهادهای امنیتی و اطلاعاتی بریتانیا و آمریکا این احتمال را مطرح کرده اند که دولت لیبی و احتمالا سرهنگ قذافی مستقیما در برنامه ریزی و صدور دستور بمب گذاری در هواپیمای آمریکایی دست داشته اند.

موسی کوسا، که هنگام پناهندگی به بریتانیا یکی از نزدیکان معمر قذافی محسوب می شد، در سال 1980 سفیر لیبی در لندن بود اما در پی اظهاراتی در این مورد که دولت او در نظر دارد مخالفان خود را در بریتانیا از بین ببرد، از این کشور اخراج شد.

وی از سال 1992 تا 1994 معاون وزیر امور خارجه لیبی و از سال 1994 تا انتصاب به سمت وزیر خارجه در سال 2009، رئیس سازمان اطلاعات این کشور بود و گفته می شود که در قانع کردن مقامات بریتانیایی به بازگرداندن عبدالباسط مقراحی به لیبی نقشی مهم ایفا کرد.

پلیس اسکاتلند امیدوار است با "مصاحبه" با آقای کوسا اطلاعات بیشتری در مورد ارتباط مقامات ارشد لیبیایی با بمب گذاری لاکربی به دست آورند.

ماموریت بشردوستانه ترکیه

در خبری دیگر در مورد لیبی، مقامات ترکیه گفته اند که بیش از دویست تن از زخمی های درگیری در شهر مصراته، واقع در غرب لیبی، را به منظور درمان با کشتی به ترکیه انتقال می دهند.

حق نشر عکس AP
Image caption کشتی حامل زخمی های مصراته در میان استقبال مخالفان حکومت لیبی وارد بنغازی شد

مصراته تنها شهر در غرب لیبی است که به تصرف مخالفان معمر قذافی، رهبر این کشور، در آمده و در هفته های اخیر هدف آتش سنگین توپخانه نیروهای دولتی قرار داشته و ساکنان شهر متحمل تلفات و خسارات سنگینی شده اند.

شهر مصراته در ساحل دریای مدیترانه واقع است و زخمی های این درگیری در مرحله اول به بندر بنغازی در شرق لیبی منتقل می شوند و از آنجا، عازم ترکیه خواهند شد.

ترکیه از اعضای پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - است و در عملیات حفاظت این سازمان از غیرنظامیان در برابر حملات نیروهای دولتی لیبی، ماموریت فعالیت های بشردوستانه را برعهده گرفته است.

دولت ترکیه قبلا گفته بود که در اجرای این ماموریت، اقلام مورد نیاز غیرنظامیان را به لیبی ارسال خواهد داشت و به آنان کمک خواهد کرد.

همزمان، یک پزشک ساکن مصراته در مصاحبه با بی بی سی گفته است که نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی به طور شبانه روزی این شهر از جمله هدف های نزدیک به مناطق مسکونی را زیر آتش گرفته اند.

به گفته زخمی های انتقال یافته از مصراته، آب و برق بخش بزرگی از این شهر قطع شده و غیرنظامیان در وضعیت دشواری قرار دارند.

مطالب مرتبط