آمریکا از شهروندانش خواست خاک سوریه را ترک کنند

وزارت امور خارجه آمریکا
Image caption این سومین بار ظرف دو هفته اخیر است که وزارت امور خارجه آمریکا از شهروندان این کشور خواسته خاک سوریه را ترک کنند

دولت آمریکا از شهروندانش در سوریه خواسته است با توجه به احتمال ادامه تظاهرات ضد دولتی در این کشور، خاک سوریه را ترک کنند.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده است که دولت این کشور به اعضای خانواده کارکنان دولت آمریکا در سوریه، بلیط هواپیمای مجانی برای خروج از سوریه خواهد داد.

در این پیام وزارت امور خارجه آمریکا همچنین از شهروندان آمریکایی خواسته شده است تا با توجه به تظاهرات ضد دولتی اخیر در سوریه که به کشته شدن دهها نفر منجر شد، شرایط امنیتی خود و اعضای خانواده شان را در نظر گرفته و خاک سوریه را ترک کنند.

در دوهفته گذشته این سومین بار است که دولت آمریکا در مورد سفر به سوریه به شهروندانش هشدارهای امنیتی می دهد.

در هفته های اخیر عده زیادی از مردم سوریه که به حکومت بشار اسد، رییس جمهوری این کشور اعتراض داشته اند به خیابان ها آمده اند و در چندین مورد نیروهای دولتی با آتش گشودن به روی مخالفان این اعتراضات را سرکوب کرده اند.

گروه های حقوق بشر می گویند که بین ۶۰ تا ۱۳۰ نفر در برخوردهای دو هفته گذشته کشته شده اند، اما مقامات سوری شمار کشته شدگان را نزدیک به سی نفر گزارش کرده اند.

هفته گذشته هم دولت آمریکا در هشداری مشابه به شهروندان خود توصیه کرده بود که از سفرهای غیرضروری به سوریه خودداری کنند، و از کسانی که در حال حاضر در این کشور به سر می برند خواسته بود از سوریه خارج شوند.

بشار اسد در سال ۲۰۰۰ میلادی، پس از مرگ پدرش، حافظ اسد، قدرت را در سوریه به دست گرفت.

ناظران معتقدند اعتراضات چند هفته اخیر در سوریه که در ادامه قیام های چند ماه اخیر در جهان عرب روی می دهد، جدی ترین چالش برای حکومت بسار اشد در ۱۱ سال گذشته به حساب می آید.

آمریکا و سوریه در سال های اخیر و با توجه به نزدیکی سوریه به ایران و حزب الله لبنان و اتخاذ سیاست های ضد اسراییلی، روابط پر تنشی را تجربه کرده اند.

در پی بروز ناآرامی های اخیر در سوریه بشار اسد وعده انجام یک رشته اصلاحات سیاسی در این کشور را مطرح کرده است.

از جمله آقای اسد به یک کمیته قضایی ماموریت داده تا درباره لغو وضعیت امنیتی فوق العاده که از سال ۱۹۶۳ بر این کشور حاکم است تحقیق کند.

حالت فوق العاده حقوق اساسی و آزادی های مدنی شهروندان را به شدت محدود می کند و به نیروهای امنیتی اختیارات گسترده ای برای دستگیری و حبس بدون محاکمه مخالفان می دهد.

به گفته سازمان های حقوق بشری، این قانون زمینه تخلفاتی مانند شکنجه مخالفان و زندانیان را هم ایجاد کرده است.

با توجه به استعفای دولت سوریه در واکنش به موج اعتراضات اخیر در این کشور، دیروز بشار اسد، رییس جمهوری سوریه از وزیر کشاورزی سابق خواست تا تشکیل کابینه دهد.

مطالب مرتبط