نیروهای آلاسان واتارا قصد حمله به ابیجان را دارند

حق نشر عکس a
Image caption طی روزهای گذشته درگیری ها سنگینی بین نیروهای آلاسان واتارو و حامیان لوران باگبو درجریان بود

غیلوم سورو، نخست وزیرمنصوب شده از سوی آلاسان واتارا، که جامعه بین المللی او را رئیس جمهوری ساحل عاج می داند، گفته است حال زمانی مناسب برای تهاجمی سریع به ابیجان، مهم ترین شهر این کشور است.

آقای سورو این سخنان را در پی چندین روز نبرد بین نیروهای واتارا و نیروهای وفادار به لوران باگبو، که قصد کناره گیری از ریاست جمهوری را ندارد، بیان کرد.

آقای سورو گفته است درگیرهای روزهای گذشته در ابیجان، باعث ایجاد وحشت در بین نیروهای وفادار به لوران باگبو شده است.

در حال حاضر بسیاری ازساکنان ابیجان بدون آب، غذا و برق در خانه هایشان گرفتار شده اند.

این در حالی است که در غرب کشور، نیروهای سازمان ملل متحد در تلاشند تا از جان دهها هزار غیر نظامی که از ترس درگیری ها به کلیسایی در شهردوئکوئی پناه آورده اند، محافظت کنند.

پیشتر بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، از آلاسان واتارا، خواست تا در مورد مرگ صدها نفر که بخشی از آن به هواداران او نسبت داده شده، تحقیق کند.

اندرو هاردینگ خبرنگار بی بی سی در دوئکوئی می گوید که کارکنان سازمان ملل در آن شهر صدها جسد یافته اند.

فرودگاه ابیجان هم که امنیت آن از روز جمعه (اول آوریل) توسط نیروهای سازمان ملل تامین می شد، اکنون تحت کنترل نیروهای فرانسوی قرار گرفته است.

خشونت ها در شهر دوئکوئی هفته گذشته و زمانی روی داد که جنگجویان وابسته به آقای واتارا با پیشروی به جنوب، نیروهای آقای باگبو را از بخش های وسیعی عقب راندند. هر دو طرف دیگری را مسئول خشونت ها می داند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سازمان ملل متحد خواستار تحقیق در مورد مرگ صدها نفری شده که در جریان درگیری ها بین دو طرف کشته شدند

خبرنگاران بی بی سی می گویند که شواهدی از غارت در شهر به چشم می خورد و بسیاری از خانه ها به آتش کشیده شده اند.

سازمان ملل روز شنبه (2 آوریل) گفت که همزمان با افتادن کنترل دوئکوئی به دست نیروهای واتارا بیش از ۳۳۰ نفر در این شهر کشته شدند و بیشتر این تلفات را به نیروهای او نسبت داد. با این حال به گفته سازمان ملل بیش از ۱۰۰ نفر آنها به دست نیروهای باگبو کشته شدند.

مارتین نسیرکی سخنگوی سازمان ملل گفت: "گزارش ها از اینکه نیروهای هوادار واتارا ممکن است بسیاری از غیرنظامیان را در شهر دوئکوئی کشته باشند، دبیر کل سازمان ملل متحد را نگران کرده و زنگ خطر را برای او به صدا درآورده است. دبیر کل گفت که مسببان این حادثه باید مسئول شناخته شوند."

مقام های سازمان ملل هنوز درحال تحقیق هستند و می گویند آمار نهایی تلفات ممکن است بالاتر باشد. سازمان امدادرسانی کاریتاس تخمین زده است که ممکن است تا هزار نفر جان باخته باشند.

مطالب مرتبط