متهم اصلی حملات ۱۱ سپتامبر در گوانتانامو محاکمه می شود

خالد شیخ محمد حق نشر عکس AFP
Image caption خالد شیخ محمد به طراحی عملیات یازده سپتامبر و حملات دیگری اعتراف کرده است

خالد شیخ محمد، متهم به طراحی حملات 11 سپتامبر همراه چهار مظنون دیگر که قرار بود به یک دادگاه مدنی منتقل شوند، در یک کمیسیون نظامی در گوانتانامو محاکمه می شوند.

اریک هولدر وزیر دادگستری آمریکا که پیشتر گفته بود خالد شیخ محمد در دادگاه مدنی و در خاک آمریکا محاکمه خواهد شد با تغییر نظر خود اعلام کرد: "ما بیش از این نمی توانیم اجازه دهیم که این محاکمه به تعویق افتد."

دولت باراک اوباما با مخالفت شدید جمهوریخواهان از تصمیم پیشین خود برای انتقال آقای محمد به دادگاهی در آمریکا صرفنظر کرده است.

آقای اوباما اخیرا منع محاکمه نظامی افراد مظنون به فعالیت های تروریستی را لغو کرد.

او کنگره را متهم کرد که با مخالفت خود با بستن زندان جنجالی گوانتانامو در کوبا و ممانعت از محاکمه برخی مظنونین در دادگاه های آمریکا امنیت ملی این کشور را تضعیف کرده است.

کنگره آمریکا یک رشته موانع قانونی در مسیر انتقال بازداشتی های گوانتانامو به خاک آمریکا اعمال و چنین محاکمه ای را عملا غیرممکن کرد.

مقام های محلی نیویورک نیز به شدت با تصمیم مخالفت کردند چون نگران هزینه سنگین انجام چنین محاکمه ای که باید تحت تدابیر شدید امنیتی انجام می شد بودند.

علاوه بر آن کشف یک توطئه تروریستی برای بمبگذاری در یک هواپیما به مقصد دیترویت که دو سال پیش رخ داد، باعث افزایش نگرانی نسبت به برگزاری محاکمه در دادگاهی مدنی شد.

مجازات اعدام

خالد شیخ محمد و همدستان او در اواخر دوره ریاست جمهوری جورج بوش در برابر یک کمیسیون نظامی متهم شدند و نشانه ها حاکی از آن بود که آنها اقرار به گناه خواهند کرد، اما بعد از روی کار آمدن باراک اوباما این روند قضایی متوقف شد.

او در دوران مبارزات انتخابات ریاست جمهوری خود قول داد که زندان گوانتانامو را طی یکسال ببندد.

آقای هولدر روز دوشنبه در نشستی مطبوعاتی از تصمیم پیشین خود برای محاکمه این متهمین در سیستم قضایی آمریکا دفاع کرد.

او گفت صدها تن از کسانی که با شبکه های تروریستی همکاری داشته اند با موفقیت محاکمه شده و در زندان های آمریکا محبوس هستند. وی افزود دولت اوباما به پیگرد قضایی مظنونین در دادگاه های آمریکا ادامه می دهد.

آقای هولدر کنگره را متهم کرد که با محدودیتهای "غیرعاقلانه" که بر دولت اعمال کرد عملا دستهای او را "بست."

اما او افزود وزارت دادگستری آماده بود که مدارکی "قوی" علیه خالد شیخ محمد و همدستانش مطرح کند.

او گفت مجازات مورد درخواست برای او احتمالا همچنان اعدام خواهد بود.

خالد شیخ محمد از سال 2003 که در پاکستان دستگیر شد تاکنون در اختیار آمریکا قرار دارد.

دادستانها می گویند او به اقدامات تروریستی دیگری به جز حملات یازده سپتامبر اعتراف کرده است.

برخی از این موارد عبارت است از: بمبگذاری در کلوپ شبانه ای در بالی در سال 2002، بمبگذاری مرکز تجارت جهانی در سال 1993، قتل دانیل پرل خبرنگار آمریکایی و عملیات نافرجام بمبگذاری در کفشی در یک هواپیمای آمریکایی در سال 2001.

مطالب مرتبط