اقامتگاه ریاست جمهوری در ابیجان 'تسخیر' شده است

سرباز هوادار آسالان واتارا حق نشر عکس BBC World Service
Image caption صدها نفر در جریان درگیری های پس از انتخابات در ماه نوامبر کشته شده اند

در ادامه درگیری های در ابیجان، مهمترین شهر ساحل عاج، گزارش شده که اقامتگاه ریاست جمهوری در این شهر توسط نیروهای مخالف تسخیر شده است.

اقامتگاه ریاست جمهوری محل سکونت لوران باگبو، رئیس جمهوری سابق این کشور است که نتیجه انتخابات گذشته را که منجر به پیروزی آسالان واتارا شد، قبول ندارد و هنوز بر مسند قدرت است.

نیروهای هوادار آلاسان واتارا که جامعه بین المللی او را به عنوان رئیس جمهوری ساحل عاج می شناسد، گفته اند که پس از یک روز نبرد سخت، محل زندگی آقای باگبو را به تصرف خود در آورده اند.

پاتریک آچی، سخنگوی آقای واتارا به بی بی سی گفته است که هنوز مشخص نیست که آیا هنگام تصرف این محل، آقای باگبو در ساختمان بوده است یا نه.

بنا بر گزارشها صدای شلیک تسلیحات سنگین از ساعات اولیه روز سه شنبه در نزدیکی این محل شنیده می شد.

روز دوشنبه، چهارم آوریل، هلی کوپترهای سازمان ملل متحد و فرانسه مواضع نظامی آقای باگبو را در نزدیکی اقامتگاه ریاست جمهوری هدف آتش قرار دادند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل گفته است که این حملات اعلان جنگ به آقای باگبو نبوده و فقط به منظور دفاع از غیرنظامیان انجام شده است.

به گفته آقای بان، نیروهای هوادار آقای باگبو برای حمله به غیرنظامیان به خمپاره، آر پی جی و تیربارهای سنگین متوسل شده اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای هوادار آسالان واتارا بخش هایی از ساحل عاج را به تصرف خود در آورده اند

میلیون ها غیر نظامی در جریان نبرد خونین در ابیجان در پنج روز گذشته ، بدون آنکه آب، غذا و برق در خانه هایشان داشته باشند، گرفتار شده اند.

با وجود اینکه سازمان ملل برنده آقای واتارا را انتخابات نوامبر گذشته اعلام کرده، اما لوران باگبو هنوز حاضر به ترک قدرت نشده است.

هفته گذشته، هواداران مسلح آقای واتارا با حمله نظامی به مواضع آقای باگبو در شمال و غرب ساحل عاج، بخش هایی از این کشور را تصرف کرده اند.

آقای آچی گفته است که مردم آقای باگبو را در اقامتگاه ریاست جمهوری دیده اند اما هنوز موفق به یافتن او نشده اند.

او در پاسخ به این سئوال که در صورت دستیابی به آقای باگبو با او چه خواهد شد، گفت که او دستگیر و "محاکمه" خواهد شد.

در پی درگیری های اخیر هنوز هیچ یک از افراد نزدیک به آقای باگبو در ساحل عاج چیزی اظهار نظری نکرده، اما ابدون ژرژ ابیتو، یکی از مشاوران او در لندن گفته است که درباره صحت خبر تصرف اقامتگاه آقای باگبو شک دارد و آن را صرفا "تبلیغات و جنگ روانی" خواند.

اکنون چندین هفته است که لوران باگبو در انظار عمومی ظاهر نشده است و محل اقامت او عمدتا توسط گارد ریاست جمهوری محافظت می شده است.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد از زمان آغاز درگیری ها در ماه دسامبر سال گذشته، یک میلیون نفر بر اثر خشونت ها از نقاط مختلف ساحل عاج و به خصوص شهر ابیجان گریخته اند و صدها نفر در این درگیری ها کشته شده اند.

مطالب مرتبط