مذاکره برای 'تسلیم شدن' رئیس جمهوری سابق ساحل عاج

به روز شده:  15:23 گرينويچ - سه شنبه 05 آوريل 2011 - 16 فروردین 1390

آتش بس در ساحل عاج

پس از روزها نبرد و کشته شدن صدها نفر ، خبرها حاکی از آتش بس در ساحل عاج است.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

بعد از چندین روز نبرد سخت در ابیحان، مهمترین شهر ساحل عاج مذاکراتی برای تسلیم شدن لوران باگبو رئیس جمهور سابق در جریان است.

لوران باگبو حاضر به ترک سمت خود بعد از انتخابات این کشور نشده است.

فرانسوا فیون نخست وزیر فرانسه در پارلمان این کشور گفت که دو ژنرال نزدیک به لوران باگبو سرگرم مذاکره برسر شرایط خروج او از کشورند.

اما فرماندهان وفادار به آلاسان واتارا که جامعه بین المللی او را به عنوان رئیس جمهوری ساحل عاج می شناسد، تاکید می کنند که تنها تسلیم بی قید وشرط لوران باگبو قابل قبول است.

در همین حال به گفته مقامات سازمان ملل متحد در ابیجان، لوران باگبو که تمامی مشاورانش او را ترک کرده اند به همراه خانواده خود در پناهگاه زیر زمینی کاخ ریاست جمهوری به سر می برد.

آلن ژوپه وزیر خارجه فرانسه ضمن تایید مذاکرات گفت که از تمام امکانات برای کناره گیری لوران باگبو استفاده خواهد شد.

ژنرال فیلیپ مانگو رئیس نیروهای مسلح ساحل عاج هم به خبرگزاری فرانسه گفته است که بعد از بمباران شدید مواضع ارتش و نقاط مهم استراتژیک ابیجان توسط نیروهای فرانسوی او دستور آتش بس داده است.

وزیر خارجه دولت لوران باگبو هم گفته است که جنگ تمام شده است.

انتقاد روسیه

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است که حملات روز دوشنبه، چهارم آوریل، که طی آن هلی کوپترهای سازمان ملل متحد و فرانسه مواضع نظامی آقای باگبو را در نزدیکی اقامتگاه ریاست جمهوری هدف آتش قرار دادند صرفا به منظور دفاع از غیرنظامیان بوده است.

ارتش فرانسه می گوید که از 1900 شهروند خارجی در ابیجان حفاظت می کند.

اما سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه می گوید که باید جنبه قانونی این حملات را مورد بررسی قرار داد زیرا نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد باید در درگیری ها نقش بی طرفانه ای ایفا کنند.

میلیون ها غیر نظامی در جریان نبرد خونین در ابیجان در شش روز گذشته، بدون آنکه آب، غذا و برق در خانه هایشان داشته باشند، گرفتار شدند.

با وجود اینکه سازمان ملل آقای واتارا را برنده انتخابات نوامبر گذشته اعلام کرده، اما لوران باگبو هنوز حاضر به ترک قدرت نشده است.

هفته گذشته، هواداران مسلح آقای واتارا با حمله نظامی به مواضع آقای باگبو در شمال و غرب ساحل عاج، بخش هایی از این کشور را تصرف کردند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.