آمریکا دستور معاینه فنی بوئینگ های 737 را صادر می کند

بوئینگ 737 خطوط هوایی سات وست حق نشر عکس AP
Image caption حادثه روز جمعه گذشته برای بوئینگ 737 خطوط سات وست روی داد

انتظار می رود سازمان هوانوردی فدرال آمریکا دستور معاینه فنی 175 بوئینگ 737 را پس از ایجاد حفره در سقف کابین یک هواپیمای شرکت "سات وست" هنگام پرواز در روز جمعه صادر کند.

این سازمان گفت در این دستورالعمل بر بازرسی های الکترومغناطیسی برای یافتن آسیب های ناشی از فرسایش هواپیما تمرکز خواهد شد.

هشت فروند از 175 هواپیمایی که باید مورد معاینه قرار گیرند در آمریکا به ثبت رسیده اند.

شرکت "سات وست" روز سه شنبه گفت که هم اکنون سرگرم تعمیر پنج بوئینگ قدیمی 300-737 پس از کشف ترک هایی بر بدنه این هواپیماهاست.

بیشتر هواپیماهای بوئینگی که انتظار می رود در آمریکا تحت بازرسی الکترومغناطیسی قرار گیرند در اختیار شرکت "سات وست" است.

این سازمان روز دوشنبه گفت: "روز سه شنبه طی دستورالعملی، دارندگان بعضی از مدل های مشخص بوئینگ 737 ملزم خواهند شد بازرسی های اولیه و مکرر الکترومغناطیسی برای یافتن خسارات فرسایشی انجام دهند."

ری لاهود وزیر ترابری آمریکا در بیانیه ای گفت: "ایمنی اولویت اصلی ما است. حادثه جمعه گذشته خیلی جدی بود و بسته به نتایج تحقیقات می تواند به اقدامات دیگری بیانجامد."

هواپیمای شرکت سات وست که هنگام پرواز در سقف آن حفره ایجاد شده بود روز جمعه بدون حادثه در فرودگاهی نظامی در آریزونا به زمین نشست.

بعضی از 118 سرنشین هواپیما که از فینیکس بلند شده بود هنگام ایجاد حفره یک و نیم متری صدای بلند تصادم را شنیدند.

این حفره باعث کاهش فشار ناگهانی در کابین مسافران شد، و خلبان را وادار کرد از ارتفاع 10 هزار متری در فرودگاه نظامی فرود آید. کسی به طور جدی زخمی نشد و فقط یک مهماندار زخم های سطحی برداشت.

شرکت سات وست 79 هواپیمای بوئینگ 300-737 را برای معاینه از سرویس خارج کرده و 650 پرواز را لغو کرده است.

این شرکت روز سه شنبه گفت که در حال تعمیر پنج بوئینگ قدیمی تر از این نوع است که در آنها ترک هایی پیدا شده بود.

بازرسی های الکترومغناطیسی که دستور آنها توسط سازمان هوانوردی فدرال آمریکا صادر می شود شرکت ها را ملزم می کند بخش های مشخصی از بدنه هواپیما را که بیش از 30 هزار چرخه پروازی انجام داده اند معاینه کنند.

رندی بابیت مدیر سازمان هوانوردی فدرال آمریکا گفت که بازرسی ها برای یافتن ترک هایی که با معاینه بصری قابل ردیابی نیست انجام خواهد شد.

او گفت: "سازمان هوانوردی فدرال برنامه هایی جامع برای حفاظت از هواپیماهای تجاری در برابر آسیب های ساختاری با افزایش سن هواپیماها دارد."

شرکت بوئینگ گفت با سازمان هوانوردی فدرال و هیات ایمنی ترابری ملی همکاری و در جریان بازرسی ها به شرکت سات وست کمک خواهد کرد.

مطالب مرتبط