بریتانیا به نیروهای نظامی لیبی در مصراته حمله کرد

به روز شده:  14:23 گرينويچ - چهارشنبه 06 آوريل 2011 - 17 فروردین 1390

شرکت جنگنده‌های بریتانیا در عملیات زمینی در لیبی

عملیات نیروهای ائتلاف در لیبی از منطقه پرواز ممنوع فراتر رفته. جنگنده‌های بریتانیایی ساعاتی پیش در عملیات زمینی شرکت کرده و مواضع نیروهای سرهنگ قذافی را در حومه شهرهای مصراته و سرت بمباران کردند.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

جنگنده های بریتانیایی که در عملیات هوایی ناتو علیه نیروهای معمر قذافی مشارکت دارند، به اهداف نظامی در نزدیکی مصراته حمله کرده اند.

مقامات گفتند که شش تانک و شش خودروی زرهی دولت لیبی در نزدیکی مصراته و سیرت مورد اصابت آتش ناتو قرار گرفته اند.

به دنبال انتقاد شدید رهبری نیروهای مخالف مسلح در لیبی از ناتو، این سازمان متعهد شده تمام تلاش خود را کند تا اجازه ندهد جان غیرنظامیان در شهر مصراته، که تحت محاصره نیروهای سرهنگ قذافی است، کشته شوند.

سخنگوی ناتو روز چهارشنبه (6 آوریل)، گفت در ماموریت در لیبی، مصراته در صدر اولویت های این سازمان قرار دارد.

آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه، وضعیت در شهر مصراته را که در دست نیروهای مخالف مسلح بوده و در چند هفته گذشته به طور پی در پی هدف حملات نیروهای معمر قذافی قرار داشته، غیر قابل باور است.

روز چهارشنبه همچنین لوئیس مورینو اوکمپو، دادستان دادگاه بین المللی کیفری، گفت مدارکی در دست دارد که نشان می دهد دولت لیبی پیش از آغاز اعتراضات در این کشور برنامه ریزی کرده بود که قدرت خود را با حمله به غیرنظامیان حفظ کند.

آقای اوکمپو گفت مقامات لیبی خواهان آن بوده اند که از تکرار رویدادهای کشور همسایه تونس در لیبی پیشگیری کنند. اعتراضات خیابانی در تونس سرانجام منجر به سقوط دولت آن کشور شد.

روز سه شنبه (5 آوریل)، عبدالفتاح یونس، از فرماندهان عالی رتبه نظامی لیبی که اکنون با نیروهای مخالف مسلح همکاری می کند، گفت سلسله مراتب اداری در سازمان ناتو، باعث شده که ساعت ها طول بکشد تا این سازمان به درخواست های حمله هوایی واکنش نشان دهد.

نیروهای مخالف مسلح در لیبی پس از تصرف یکی از تانک های معمر قذافی

ژنرال یونس به ویژه به وضعیت در شهر مصراته اشاره داشته است.

ژنرال یونس گفت اگر نیروهای ناتو برای دفع حملات پی در پی نیروهای سرهنگ قذافی به مصراته در چند هفته اخیر، تلاش بیشتری نکنند، این شهر در عرض یک هفته نابود خواهد شد.

جان لاین، گزارشگر بی بی سی در گزارشی از بنغازی، می گوید اظهارات ژنرال یونس و انتقاد از نیروهای ناتو، انعکاس ناخرسندی نیروهای مخالف در لیبی است. آنها گفته اند که از زمانی که فرماندهی عملیات هوایی بین المللی بر فراز لیبی به ناتو واگذار شده، این سازمان شتابی برای دست زدن به اقدام نداشته است.

تظاهرکنندگان در بنغازی از ناتو خواستند که برای محافظت از جان غیرنظامیان عملیات خود را افزایش دهد.

ناتو، در مقابل، می گوید که عملیات هوایی بین المللی مانع از آن شده که سرهنگ قذافی از تسلیحات سنگین تر خود در حملات به مصراته استفاده کند.

اما به گفته گزارشگر بی بی سی در بنغازی، اکنون که نیروهای دولتی برای انجام عملیات در مصراته و خط مقدم جبهه در شرق، از خودروهای غیرنظامی استفاده می کنند، چالش ناتو، دشوارتر شده است.

بیشتر حملات در مصراته توسط تک تیراندازهای معمر قذافی انجام می گیردکه روی بام خانه ها کمین کرده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.