رد شکایت روسیه در مورد اسکندراف در دادگاه اروپایی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دادگاه عالی تاجیکستان محمدروزی اسکندراف را به اتهام ارتکاب چند جرم برای 23 سال به زندان محکوم شده است

دادگاه اروپایی حقوق بشر اروپا شکایت دولت روسیه از حکم این دادگاه در مورد قضیه محمدروزی اسکندراف را رد کرده است.

شعبه عالی این دادگاه که شکایات استینافی را بررسی می‌کند، اعلام داشته است که دولت روسیه دلایل کافی برای لغو حکم این دادگاه علیه این کشور را ارائه نکرده است.

در پاییز سال گذشته دادگاه اروپایی حقوق بشر دولت روسیه را در بازداشت و استرداد غیرمجاز رهبر سابق حزب دموکرات تاجیکستان به دولت این کشور مجرم شناخت و به پرداخت سی هزار یورو غرامت به او موظف کرد.

فیروز اسکندراف، پسر محمدروزی اسکندراف، روز چهارشنبه 6 آوریل در صحبت با بی بی سی گفت که این تصمیم شعبه عالی دادگاه اروپایی حقوق بشر روز جمعه گذشته (1 آوریل) اعلام شده است.

به گفته وی، به این ترتیب، دولت روسیه به صورت نهایی در استرداد غیرقانونی آقای اسکندراف از این کشور به تاجیکستان مجرم شناخته شده است.

ضمناً، محمدروزی اسکندراف سال 2005 به صورت مشکوک در شهر کارالوای ولایت مسکو روسیه ناپدید شد و سپس، مقامات تاجیکستان از بازداشت وی در فرودگاه شهر دوشنبه خبر دادند.

آقای اسکندراف گفته بود که وی از سوی افراد نامعلوم در مسکو ربوده و به تاجیکستان انتقال داده شده است. ولی مقامات انتظامی تاجیکستان این ادعا را تکذیب کرده و گفته بودند که آقای اسکندراف ضمن ورود به تاجیکستان، در فرودگاه دوشنبه، بازداشت شده است.

این در حالیست که جانبداران آقای اسکندراف با تکیه به یک سند رسمی وزارت خارجه تاجیکستان می‌گویند که "نهادهای انتظامی روسیه آقای اسکندراف را بازداشت و به تاجیکستان استرداد کرده‌اند."

دادگاه عالی تاجیکستان سال 2005 آقای اسکندراف را در ارتکاب چند جرم، از جمله سرقت مبالغ دولتی، فعالیتهای تروریستی و تأسیس گروه غیرمجاز مسلح مجرم شناخته و برای 23 سال روانه زندان کرد.

فیروز اسکندراف گفت که بعد از اعلام رد شکایت دولت روسیه از سوی شعبه عالی دادگاه اروپایی حقوق بشر شرایط برای دریافت غرامت بیشتر از سی هزار یورو که دادگاه اروپایی دولت روسیه را به پرداخت آن موظف کرده بود، فراهم شده است.

وی گفت: "حالا ما مشغول کرایه کردن وکیل مدافع هستیم، تا توسط دادگاه در روسیه برای طول شش سال در زندان بودن محمدروزی اسکندراف از دولت این کشور تقاضای غرامت کنیم. همزمان دعوا می‌کنیم که دولت روسیه باید درآمدی را که پدرم می‌توانست در صورت آزاد بودنش به دست آورد، بپردازد."

گذشته از این، فیروز اسکندراف خبر داد که وکلای مدافع محمدروزی اسکندراف برای استرداد وی از تاجیکستان به روسیه نیز تلاش خواهند کرد.

به گفته وی، حکم نهایی دادگاه اروپایی حقوق بشر در مورد قضیه محمدروزی اسکندراف امکان می‌دهد که آنها آغاز تحقیق حادثه استرداد غیرقانونی وی به تاجیکستان را تقاضا کنند.

وی افزود: "در این صورت، استرداد محمدروزی اسکندراف به روسیه امری ضروری خواهد بود، زیرا بازرسان باید از او شهادت گیرند و در محل ربوده شدنش تحقیقاتی ویژه انجام دهند."

این در حالیست که نصرت‌الله عبدالله‌اف، رئیس دادگاه عالی تاجیکستان، بعد از صدور حکم دادگاه اروپایی در پاییز گذشته گفته بود که تاجیکستان کشوری صاحب‌استقلال است و حکم دادگاههای کشورهای دیگر در قلمرو این کشور قابل اجرا نخواهند بود.

از این لحاظ، به گفته او، تصمیم دادگاه اروپایی نیز در سرنوشت آقای اسکندراف تأثیری نمی‌گذارد.