طرح پیشنهادی شخصیتهای برجسته اسرائیلی برای صلح در خاورمیانه

سربازان اسراییلی در یک پست بازرسی حق نشر عکس AP
Image caption در چارچوب طرح جدید پیشنهادی اعطا خسارت مالی به آوارگان فلسطینی و امکان بازگشت تعداد محدودی از این آوارگان به محل زندگی سابق خود در اسراییل در نظر گرفته شده

گروهی از مقامهای بلندپایه امنیتی، نظامی و سیاسی سابق اسرائیل از دولت کشورشان خواسته اند تا مذاکرات صلح خاورمیانه را از بن بست خارج کند.

آنها در همین راستا طرح پیشنهادی خود را نیز برای برقراری صلحی جامع با کشورهای عربی همسایه اسرائیل و همچنین تاسیس یک کشور مستقل فلسطینی بر اساس مرزهای سال ۱۹۶۷منتشر کرده اند.

این طرح که به گفته تنظیم کنندگانش بر اساس طرح پیشنهادی اعراب در سال ۲۰۰۲ تدوین شده، مورد حمایت بیش از ۵۰ شخصیت برجسته اسرائیلی قرار دارد.

جمعی از روئسای سابق موساد، سازمان اطلاعاتی خارجی اسرائیل و شین بت، سرویس اطلاعات و امنیت داخلی این کشور، مقامات نظامی پیشین و همچنین شماری از دانشگاهیان و شخصیتهای تجاری در میان امضا کنندگان این طرح هستند.

امضا کنندگان طرح امیدوارند که با این اقدام نخست وزیر اسرائیل را تحت فشار بگذارند تا در این زمینه وارد عمل شود.

بر اساس طرح پیشنهاد شده، اسرائیل باید با تشکیل کشور مستقل فلسطینی ای موافقت کند که تقریبا شامل کل کرانه باختری رود اردن و همچنین نوار غزه می شود.

بیت المقدس شرقی هم در داخل مرزهای فلسطینیان قرار خواهد گرفت اما با در نظر گرفتن اصلاحات مرزی، به اسرائیل امکان می دهد که شهرکهای عمده یهودی نشین را در قلمرو خود حفظ کند.

همچنین در چارچوب این طرح امکان اعطا خسارت مالی به آوارگان فلسطینی هم در نظر گرفته شده و تعداد محدودی از این آوارگان هم ممکن است اجازه بیابند که به محل زندگی سابق خود در اسرائیل بازگردند.

پیش از این هم طرحهایی با مضمون مشابه در چارچوب های رسمی و غیر رسمی مطرح شده بوده، اما هیچگاه در مورد آنها توافقی حاصل نشده است؛ از جمله طرحهای پیشنهادی اهود باراک و اهود اولمرت، نخست وزیران پیشین اسرائیل.

اما به گفته خبرنگار بی بی سی در تل آویو، طرح صلح اخیر با انعطافی که دولت بنیامین نتانیاهو تا کنون حاضر شده از خود نشان دهد، خیلی فاصله دارد.

مطالب مرتبط