بن بست در مذاکرات قانونگذاران آمریکایی بر سر بودجه

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا حق نشر عکس BBC World Service
Image caption از اول ماه اکتبر تا کنون دولت آمریکا امور روزمره خود را با مجموعه تدابیری موقت گذران کرده است

مذاکرات باراک اوباما رییس جمهور آمریکا و رهبران جمهوری خواه کنگره بر سر بودجه دولت فدرال این کشور که به بن بست رسیده بود، همچنان هیچ پیشرفتی نداشته است.

باراک اوباما گفته است این "توجیه ناپذیر" است که قانونگذاران نتوانند بر سر بودجه ای که هزینه دولت را تا ماه سپتامبر فراهم می کند، به توافق برسند.

اظهارات آقای اوباما بعد از آن مطرح می شود که رهبران کنگره در دیدار خود در روز سه شنبه نتوانستند بر سر بودجه به توافق برسند.

بدون تصویب چنین بودجه ای خطر آن هست که فعالیت دولت فدرال به اجبار از روز جمعه متوقف شود.

بودجه ای که مذاکرات در مورد تصویب آن به بن بست رسیده است، هزینه فعالیتهای روزانه نهادها و سازمانهای دولت فدرال را تا پایان سال مالی جاری یعنی ۳۰ سپتامبر تامین می کند.

جمهوری خواهان هم صدا با فعالان محافظه کار جنبش اعتراضی تی پارتی خواستار کاهش چشمگیر هزینه های دولتی هستند و این کاهش هزینه ها بسیار بیشتر از آن حدی است که دموکراتها حاضر به پذیرش آن باشند.

همزمان دموکراتها، جمهوری خواهان را متهم کرده اند که تصویب این بودجه را به مشی سیاسی- اجتماعی مرتبط ساخته اند. آنها می گویند که کاهش هزینه هایی که مورد نظر جمهوری خواهان است، در روند احیای اقتصاد آمریکا اخلال ایجاد خواهد کرد.

از اول ماه اکتبر تا کنون دولت آمریکا امور روزمره خود را با مجموعه تدابیری موقت اداره کرده است.

پیشتر در روز سه شنبه جان بینر، رییس جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا و باراک اوباما برای گفتگو جهت تنظیم بودجه دیدار کردند.

بودجه ای که در این دیدار مورد مذاکره قرار گرفت نسبت به سال گذشته ۳۳ میلیارد دلار کمتر بود و در صورت تصویب آن باید اطمینان حاصل می شد که نیمه شب جمعه، بعد از انقضای تدابیر موقتی که فعلا هزینه دولت را تامین می کند، در فعالیتهای دولت اخلالی ایجاد نشود.

مطالب مرتبط