ساحل عاج؛ نیروهای واتارا به پناهگاه باگبو حمله کردند

به روز شده:  15:04 گرينويچ - چهارشنبه 06 آوريل 2011 - 17 فروردین 1390

درگیری‌های شدید در طراف کاخ ریاست جمهوری ساحل عاج

در ابیجان پایتخت ساحل عاج زد و خورد‌های شدیدی، مخصوصا در اطراف کاخ ریاست جمهوری، بین طرافداران برنده و بازنده انتخابات اخیر این کشور در جریان است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

نیروهای مخالف لوران باگبو، رئیس جمهوری سابق ساحل عاج، پس از آنکه مذاکره درباره تسلیم وی به شکست انجامید، به پناهگاه او در محل سکونت ریاست جمهوری حمله برده اند.

گزارش شده در حالی که نیروهای هوادار رئیس جمهور منتخب، آلاسان واتارا عملیات خود را آغاز کردند، صدای تیراندازی شدیدی شنیده شده است.

آنها می گویند که برای بازداشت آقای باگبو به پناهگاه او حمله بردند.

هواداران آقای باگبو این حمله را اقدامی برای ترور او توصیف کردند، اما نیروهای حامی آقای واتارا می گویند آنها دستور دارند که او را زنده بازداشت کنند.

بعد از مدتی کوتاه نبرد به پایان رسید و گفته می شود آقای باگبو هنوز در پناهگاه خود به سر می برد.

پیشتر لوران باگبو، رییس جمهور سابق ساحل عاج گفته بود با اینکه نیروهای وفادار به رقیبش، آلاسان واتارا، محل اقامت او را در شهر ابیجان محاصره کرده اند، او تسلیم نمی شود.

او از طریق تلفن از پناهگاهش گفت که نیروهای او تنها برای آتش بس مذاکره می کنند و تاکید کرد در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر پیروز شده است.

نیروهای وفادار به آلاسان واتارا، که جامعه جهانی او را به عنوان رییس جمهوری ساحل عاج به رسمیت می شناسد، این هفته به شهر ابیجان وارد شدند.

شب گذشته صدای تیراندازی در شهر شنیده شد که گفته شد کار گروه های تبهکار بود است اما به جز آن ابیجان شب آرامی را گذراند.

با این حال جمعیت چهار میلیون نفری این شهر بعد از روزها درگیری شدید که با حمله هلیکوپترهای سازمان ملل متحد و ارتش فرانسه به نیروهای آقای باگبو همراه بود، در خانه هایشان ماندند.

مقایسه با هیتلر

نیروهای حامی آلاسان اواتارا دستور دارند لوران باگبو را نکشند

قدرت های غربی با افزایش فشار بر آقای باگبو از او می خواهند که استعفا دهد.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا می گوید اگر آقای باگبو، نتیجه انتخابات را بپذیرد خشونت ها به پایان خواهد رسید.

آلن ژوپه، وزیر خارجه فرانسه روز چهارشنبه گفت که استعفای آقای باگبو "تنها چیزی است که درباره آن می توان مذاکره کرد".

برای افزایش فشار روانی بر آقای باگبو و متحدانش، ایستگاه تلویزیونی TCI که طرفدار آقای واتارا است بخش هایی از فیلم "سقوط" را نشان می دهد که داستان آن درباره روزهای آخر آدولف هیتلر در پناهگاهش در برلین است.

آقای باگبو به به شبکه خبری فرانسوی LCI گفت که ارتش او " در حال بحث درباره شرایط آتش بس با نیروهای دیگر در صحنه است." اما در سطح سیاسی هیچ تصمیمی گرفته نشده است."

او گفت: "من انتخابات را برده ام و درباره ترک پست ریاست جمهوری مذاکره نمی کنم"

این گفته ها با بیانیه آهوا دون ملو، سخنگوی او متفاوت است که به خبرگزاری رویترز گفته است "مذاکرات مستقیمی براساس توصیه های اتحادیه آفریقا در جریان است که بر اساس آن آلاسان واتارا، رییس جمهور است."

آقای باگبو فرانسه را متهم کرد که جنگ را به کشورش آورده و با اینکه صدای خسته ای داشت گفت که برای مردن آماده نیست.

او گفت: "من کامیکازه نیستم. من زندگی را دوست دارم. صدای من صدای یک شهید نیست، هدف من مردن نیست."

سازمان ملل متحد می گوید، مشاوران نزدیک به آقای باگبو او را ترک کرده اند و او " با تعداد اندکی" در پناهگاه محل اقامت ریاست جمهوری است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.