عضو سابق کنگره آمریکا با قذافی دیدار می کند

کرت ولدون حق نشر عکس GETTY IMAGES
Image caption آقای ولدون می گوید حامل پیامی رسمی از سوی دولت آمریکا نیست

کورت ولدون، عضو سابق کنگره آمریکا که با خانواده قذافی رابطه نزدیکی دارد به طرابلس سفر کرده تا معمر قذافی را به کناره گیری از قدرت ترغیب کند.

وزارت امور خارجه آمریکا می گوید که آقای ولدون به عنوان یک شهروند عادی به لیبی سفر کرده و حامل پیامی از سوی ایالات متحده نیست.

این سیاستمدار جمهوریخواه بین سال های ۱۹۸۷ تا ۲۰۰۷ یکی از نمایندگان ایالت پنسیلوانیا در مجلس نمایندگان آمریکا بود و طی هفت سال گذشته برای ارتقای رابطه واشنگتن - طرابلس و نیز باز کردن بازار لیبی به روی شرکت های خارجی تلاش زیادی کرده است.

وی پیش از سفر به لیبی، با چاپ مقاله ای در صفحه ستون آزاد نسخه چهارشنبه روزنامه نیویورک تایمز درباره سرهنگ قذافی نوشت: "من او را به اندازه کافی ملاقات کرده ام که بدانم دشوار می شود با بمباران وادار به تسلیمش کرد."

آقای ولدون می گوید که رئیس دفتر معمر قذافی او و هیات همراهش را به لیبی دعوت کرده است و دولت باراک اوباما و کنگره نیز از این اقدام آگاهند.

مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، به خبرنگاران گفته است که سفر این نماینده سابق کنگره به لیبی یک سفر شخصی است و او فرستاده دولت نیست.

این مقام آمریکایی بر کناره گیری معمر قذافی از قدرت و اجرای قطعنامه ۱۹۷۳ شورای امنیت درباره لیبی تاکید کرد، اما گفت که تعیین حکومت آینده لیبی بر عهده مردم این کشور است.

او همچنین تاکید کرد که حکومت معمر قذافی باید به خاطر سرکوب مردم معترض مسوول شناخته شود.

"نقش سازنده سیف الاسلام"

کورت ولدون در سال ۲۰۰۴ میلادی به همراه شماری از نمایندگان کنگره در لیبی با معمر قذافی دیدار کرد و با خانواده قذافی به ویژه پسرش، سیف الاسلام رابطه نزدیکی دارد.

آقای ولدون، ۵۳ ساله، در مقاله اش خواهان یافتن یک راه حل دیپلماتیک برای بحران لیبی شده و پیشنهاد کرده است که سیف الاسلام در عرصه سیاسی لیبی باقی بماند.

او نوشت: "پسر سرهنگ قذافی، سیف، که تاجر و سیاستمداری قدرتمند است می تواند به عنوان عضو کمیته ای که ساختار دولت و قانون اساسی (لیبی) را طراحی می کند نقش سازنده ای ایفا کند."

یک مقام وزارت امور خارجه ایالات متحده که خواسته نامش فاش نشود به بی بی سی گفته است که دولت آمریکا و مخالفان مسلح حکومت لیبی با حضور پسر قذافی در حکومت آینده مخالفند.

طرح کورت ولدون شامل برقراری آتش بس فوری زیر نظر سازمان ملل متحد است، به طوری که ارتش لیبی از شهرهای محل درگیری خارج شود و مخالفان مسلح نیز پیشروی به سوی طرابلس را متوقف کنند.

آقای ولدون پس از ترک کنگره نیز به لیبی سفر کرده بود و در سال ۲۰۰۸ نخستین عضو خارجی هیات مدیره بنیاد قذافی شد.

گزارش رسانه های آمریکا حاکیست که وی در چند سال گذشته تلاش می کرد که موافقت کنگره برای فروش تسلیحات، از جمله خودروهای زرهی و تانک به لیبی را جلب کند.

دولت آمریکا همچنین تایید کرده که معمر قذافی نامه تازه ای به باراک اوباما نوشته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است که رهبر لیبی در این نامه اوباما را "پسر عزیز" خود خطاب کرده و خواهان پایان "جنگ ناعادلانه" علیه کشورش شده است.

دولت باراک اوباما که بیش از ۳۲ میلیارد دلار از دارایی های حکومت لیبی و خانواده قذافی را مسدود کرده، نام رهبر لیبی و فرزندان وی را در فهرست تحریم های خود قرار داده است.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید که معمر قذافی باید از قدرت کناره گیری کند، اما تاکید دارد که از قدرت نظامی ایالات متحده برای سرنگونی حکومت وی استفاده نخواهد کرد.

کریس استیون، از دیپلمات های سابق آمریکا در طرابلس هم اکنون به شهر بنغازی، مرکز مخالفان، سفر کرده تا با مخالفان معمر قذافی گفتگو کند.

مطالب مرتبط