نگرانی ناتو از استفاده نیروهای قذافی از سپر انسانی

نیروهای وفادار به قذافی در مصراته، 28 مارس حق نشر عکس AFP
Image caption شاهدان عینی خشونت ها در مصراته را هولناک توصیف کرده اند

ناتو می گوید که نیروهای وفادار به معمر قذافی رهبر لیبی در شهر جنگ زده مصراته از سپر انسانی استفاده می کنند.

این سازمان می گوید که نیروهای سرهنگ قذافی از وسایل نقلیه غیرنظامی استفاده می کنند و وسایل سنگین زرهی خود را در نواحی مسکونی پنهان می کنند.

اوئانا لانگسکو سخنگوی ناتو به بی بی سی گفت: "مصراته برای ما در اولویت است... اما [نیروهای قذافی] برای حفاظت از خود از سپر انسانی استفاده می کنند."

این درحالی است که پیشتر یک رهبر مخالفان مسلح در لیبی، ناتو را ترغیب کرد برای کمک به مخالفان در مصراته بیشتر بکوشد.

عبدالفتاح یونس، از فرماندهان عالی رتبه نظامی لیبی که اکنون با نیروهای مخالف مسلح همکاری می کند، روز سه شنبه (5 آوریل)، گفت سلسله مراتب اداری در سازمان ناتو، باعث شده که ساعت ها طول بکشد تا این سازمان به درخواست های حمله هوایی واکنش نشان دهد.

او گفت: "ناتو اجازه می دهد هر روز مردم در مصراته بمیرند."

در تحولی جداگانه، یک نماینده سابق کنگره آمریکا هم اکنون برای انجام گفتگوهایی با سرهنگ قذافی در طرابلس به سر می برد.

کرت ولدون گفت که هدف او قانع کردن آقای قذافی به "کناره گیری" است.

آقای ولدون گفت که در ظرفیت یک شهروند عادی و به دعوت رئیس دفتر سرهنگ قذافی از پایتخت لیبی دیدن می کند. او گفت که دولت اوباما از سفر او آگاه است.

تلفات غیرنظامی

گزارش ها حاکیست که نبردها باعث تحمیل تلفات سنگین بر غیرنظامیانی شده که در تبادل آتش دو طرف درگیر گرفتار آمده اند.

ناتو می گوید که حملات هوایی اش در لیبی را تشدید کرده است به طوری که ظرف سه روز تقریبا 50 درصد افزایش یافته است. ناتو می گوید یک سوم ظرفیت نظامی دولت لیبی را نابود کرده است.

خانم لانگسکو به بی بی سی گفت: "ما سیستم های دفاعی، وسایل زرهی و تانک ها را از جمله در مصراته زده ایم."

به گفته او در چند روز گذشته صدها پرواز ناتو در لیبی انجام شده است و وسایل زرهی سنگین در اطراف بریقه و راس لانوف در شرق لیبی هدف گرفته شده است.

او گفت که "ناتو برای جلوگیری از تلفات در میان غیرنظامیان باید هوشیار باشد" و افزود که نیروهای هوادار قذافی تاکتیک هایشان را تغییر داده اند و در مصراته از نیروهای سبک تر شبیه به مخالفان استفاده می کنند.

تیم ویلکاکس خبرنگار بی بی سی در شهر بنغازی که در کنترل مخالفان است می گوید که در آنجا خشم زیادی نسبت به مرگ غیرنظامیان در مصراته وجود دارد.

بعضی از غیرنظامیان زخمی که با قایق از مصراته تخلیه شده اند صحنه های وحشتناکی را از گلوله باران و نبردهای تن به تن توصیف کرده اند.

نامه 'قذافی' به آمریکا

روز چهارشنبه کاخ سفید در واشنگتن تایید کرد که نامه ای را که گزارش می شود سرهنگ قذافی نوشته دریافت کرده است، اما سخنگوی کاخ سفید در مورد محتوای نامه توضیح نداد.

پیشتر تلویزیون دولتی لیبی گفته بود که سرهنگ قذافی بعد از "عقب نشینی آمریکا از جنگ صلیبی، استعماری و ائتلاف خصومت آمیز علیه لیبی" نامه ای به باراک اوباما نوشته است.

آمریکا این هفته فرماندهی عملیات اعمال منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی را به متحدان اروپایی خود در ناتو سپرد. دستور منطقه پرواز ممنوع در یک قطعنامه سازمان ملل برای حفاظت از غیرنظامیان صادر شده است.

وایر دیویس خبرنگار بی بی سی از خط مقدم نبردها در شهر اجدابیا می گوید که نیروهای مخالف در شرق کشور پس از گلوله باران شدید ارتش سرهنگ قذافی عقب نشینی کرده اند.

به گفته او گلوله باران سنگین و دقیق نیروهای قذافی نیروهای مخالف را که از ضعف سازماندهی و تجهیزات رنج می برند به حاشیه شهر رانده است.

مطالب مرتبط