تظاهرات در مکزیک علیه خشونت کارتل های مواد مخدر

به روز شده:  14:52 گرينويچ - پنج شنبه 07 آوريل 2011 - 18 فروردین 1390

اعتراض به گسترش خشونت‌های مرتبط با قاچاق مواد مخدر

در شمال مکزیک، مقامهای دولتی در حال بررسی حدود ۶۰ جسد هستند که دستجمعی دفن شده‌اند. پلیس ایالت تامولیپاس مکزیک احتمال می‌دهد. این اجساد متعلق به مسافران اتوبوسی باشد که دو هفته قبل گروهی از قاچاقچیان مواد مخدر آن‌ها را ربودند.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

هزاران نفر در سراسر مکزیک علیه خشونت های مرتبط با مواد مخدر دست به تظاهرات زده اند. همزمان مقامات این کشور از کشف اجساد نزدیک به شصت نفر در هشت گور دسته جمعی در شمال کشور خبر داده اند.

دولت فدرال در ایالت تامائولیپاس می گوید که مشغول تحقیقات در مورد هویت این اجساد است.

مقامات می خواهند بدانند که آیا این اجساد بقایای مسافران اتوبوسی است که دو هفته پیش توسط گروه های مواد مخدر ربوده شده بود.

این ایالت یکی از مراکز فعالیت کارتل های مواد مخدر است.

در عین حال تظاهرات گسترده ای در شهرهای مکزیک علیه خشونت کارتل های مواد مخدر برگزار شده است.

هزاران مکزیکی خشمگین با شعار "خونریزی بس است" در اعتراض به افزایش خشونت های مربوط به قاچاق مواد مخدر در شهرهای مختلف دست به راهپیمایی زده اند.

بعضی از آنها خواهان استعفای فلیپه کالدرون، رئیس جمهوری مکزیک شده اند.

خشونت های فزاینده باعث انتقاد از سیاست آقای کالدرون شده است و گروه های مخالف سیاسی می گویند که عملیات ارتش تاثیری بر مسئله قاچاق مواد مخدر نگذاشته است.

'شیطان صفت'

بعضی ها خواهان انجام مذاکرات آتش بس با شبکه های قاچاق مواد مخدر هستند

از زمانی که ارتش مکزیک از سال ۲۰۰۶ به دستور فلیپه کالدرون، رئیس جمهوری، عملیات گسترده ای را برای مقابله با قاچاقچیان مواد مخدر آغاز کرد، خشونت و درگیری در رابطه با این مسئله به شدت افزایش داشته است.

در طی این پنج سال بیش از ۳۱ هزار نفر در مکزیک در درگیری های مرتبط با قاچاق مواد مخدر جان خود را از دست داده اند.

با افزایش رقابت بین کارتل های مواد مخدر برای کنترل راه های انتقال این مواد به آمریکا، کشف گورهای دسته جمعی در سراسر مکزیک به امری متداول تبدیل شده است.

رئیس جمهوری مکزیک اذعان می کند خشونت ها بیشتر و شدیدتر شده، اما همچنان از رویکرد خود دفاع می کند و معتقد است که کارتل ها در حال ضعیف شدن هستند.

این تظاهرات با الهام گرفتن از خاویر سیسیلیا، شاعر و روزنامه نگار مشهور مکزیکی که هفته پیش جسد پسر ۲۴ ساله اش همراه با شش نفر دیگر در یک خوردو کشف شده بود، سازماندهی شده است.

آقای سیسیلیا سیاستمداران مکزیکی و گروه های تبهکار را برای افزایش خشونت ها مقصر دانسته و گفته است که آنها باعث "از هم گسیختگی جامعه ما شده اند".

خاویر سیسیلیا پیش از شرکت در تظاهرات با آقای کالدرون درباره تحقیقات مرتبط با قتل فرزندش دیدار و گفتگو کرد.

به گفته آقای سیسیلیا آقای کالدرون به او تسلیت گفته و در مورد تلاش خود برای پیدا کردن قاتلان فرزند آقای سیسیلیا توضیح داده است.

خاویر سیسیلیا می گوید مکزیکی ها به ستوه آمده اند

وی روز دوشنبه (۴ آوریل) در نامه ای سرگشاده به مقامات مکزیک نوشته بود که مردم مکزیک از اقدامات سیاستمداران کشورشان به ستوه آمده اند، زیرا جدال آنها بر سر قدرت موجب ایجاد دو دستگی در کشور شده است.

سیسیلیا در این نامه مذاکرات آتش بس با شبکه های قاچاق مواد مخدر را به مقامات دولتی مکزیک پیشنهاد کرده بود.

وی همچنین در این نامه جنایتکاران را "مادون انسان، شیطان صفت و خرفت" توصیف کرد.

او در بخشی از این نامه نوشته است: "ما دیگر تحمل خشونت، شقاوت، بی شرافتی و اعمال احمقانه شما را نداریم".

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.