اوباما: اختلافات بر سر بن بست بودجه کمتر شده است

باراک اوباما حق نشر عکس AFP
Image caption باراک اوباما اظهار امیدواری کرد که تا بامداد جمعه توافقی حاصل شود

با ادامه مذاکرات نمایندگان احزاب کنگره، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا ابراز امیدواری کرده است طی ساعات آینده توافقی بر سر بودجه سال آینده حاصل و از تعطیلی دولت جلوگیری شود.

جمهوریخواهان و دموکراتها تاکنون نتوانسته اند به توافقی دست یابند، اما آقای اوباما می گوید که آنها "اختلافات خود را کاهش داده اند."

او گفت که خیلی خوش بین نیست، اما امیدوار است که تا بامداد جمعه بتواند خبر معامله بر سر بودجه را اعلام کند.

اگر تا نیمه شب جمعه توافقی بر سر لایحه بودجه سالانه دولت آمریکا بدست نیاید، بخش اعظم دستگاه های دولتی آمریکا فلج خواهد شد.

بن بست مذاکرات بدنبال فشار جناح راستگرای حزب جمهوریخواه برای کاهش بیشتر بودجه و مخالفت دمکراتها بوجود آمد.

دموکرات‌ها پیشنهاد داده‌اند که بودجه آمریکا ۳۳ میلیارد دلار کاهش یابد، ولی برخی از جمهوری‌خواهان به دنبال کاهش بیش از ۶۰ میلیارد دلاری در بودجه هستند.

آقای اوباما اواخر پنج شنبه شب در حالی که خسته بنظر می رسید و از ملاقات با جو بایدن، معاون رئیس جمهور، جان بینر رئیس مجلس نمایندگان و سناتور دمکرات هری رید می آمد اظهار نظر کرد.

او گفت: "امید من این است که بتوانم در اولین ساعات روز به مردم آمریکا اعلام کنم که از تعطیلی دولت جلوگیری شده است و معامله تکمیل شده است."

آقای اوباما گفت که دولتش طی دو سال گذشته تلاش زیادی برای خروج از رکود اقتصادی انجام داده و اکنون نگران است که تعطیلی دولت مانع از این روند بهبود شود.

وی افزود اگر فعالیت دولت متوقف شود، از کار هشتصد هزار کارمند دولت فدرال ممانعت می شود، آنها نمی توانند حقوق خود را دریافت کنند و میلیونها نفر که به خدمات دولت متکی هستند نیز آسیب می بینند.

در همین حال، آقای بینر و آقای رید در بیانیه مشترکی متعهد شدند به مذاکرات خود در طول شب برای کاهش اختلافاتشان ادامه دهند.

از اول ماه اکتبر تاکنون دولت آمریکا امور روزمره خود را با توسل به مجموعه تدابیر موقت اداره کرده است.

اگر مذاکرات در این زمینه نتیجه‌ای نداشته باشد، نیمه شب جمعه، بخشی از فعالیت‌های دولت آمریکا متوقف خواهد شد که در این صورت، این اولین بار در ۱۵ سال اخیر خواهد بود که دولت در آمریکا "تعطیل" می‌شود.

مقامات دولت آمریکا می‌گویند که با توجه به نقش قابل توجه دولت در تامین مالی فعالیت های مربوط به رهن و وام‌های مسکن، تعطیلی فعالیت های دولتی به بازار شکننده مسکن در آمریکا آسیب جدی خواهد رساند.

تعطیلی فعالیت‌های دولت آمریکا به معنای تعطیلی دفاتر دولتی است که در نتیجه، دستمزد کارکنان و کارمندان بخش‌های دولتی و نظامی هم پرداخت نخواهد شد و پارک‌های ملی و موزه‌های این کشور بسته می‌شوند.

مهرنوش پورضیائی، خبرنگار ما در واشنگتن، می‌گوید که اگرچه تعطیلی احتمالی دولت آمریکا به دلیل اختلاف‌نظرها بر سر بودجه و برای کاهش هزینه‌های دولتی است، ولی در عین حال، تعطیلی فعالیت‌های دولتی، پرهزینه و گران است و نوعی نقض غرض هم به شمار می‌رود.

در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون در آمریکا هم اتفاق مشابهی رخ داد و دولت آمریکا برای حدود یک ماه تعطیل شد. اختلاف‌نظرها بر سر بودجه در آن زمان، در نهایت نزد افکار عمومی، به نفع دموکرات‌ها تمام شد و جمهوری‌خواهان متهم شدند که منافع سیاسی خود را به منافع کشور ترجیح داده‌اند.

مطالب مرتبط