نظامیان ناتو به خاطر حمله به مخالفان مسلح قذافی عذرخواهی نمی‌کنند

حق نشر عکس Other
Image caption در حمله اشتباهی ناتو در لیبی تعدادی نیروی مخالف کشته شدند

آنرس فو راسموسن، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، حمله اشتباهی به صفی از تانک های نیروهای مخالف مسلح در لیبی را حادثه ای تاسف بار توصیف کرده و گفته است از این که تعدادی در این حمله کشته شده اند، متاسف است.

در حمله هوایی ناتو تعداد زیادی از نیروهای مخالف مسلح کشته شدند.

پیشتر، معاون فرمانده عملیات نظامی ناتو در لیبی اعلام کرده بود، حاضر نیست به خاطر حادثه روز پنجشنبه در شرق لیبی، عذرخواهی کند.

دریادار راس هاردینگ، معاون فرمانده عملیات ناتو در لیبی، روز جمعه (۸ آوریل)، در یک کنفرانس خبری گفت ناتو تا قبل از عملیات روز پنجشنبه، خبر نداشت که نیروهای مخالف معمر قذافی به تازگی از تانک هم در نبردهای خود استفاده می‌کنند.

او گفت: "وظیفه ما این است که از جان غیرنظامیان محافظت کنیم و نیروهای سرهنگ قذافی از تانک برای حمله به غیرنظامیان استفاده کرده اند."

نیروهای مخالف مسلح در لیبی از این که هدف آتش خودی قرار گرفته اند، خشمگین هستند.

در هر حال، فرماندهان نیروهای مخالف مسلح تاکید کردند که این حادثه به روابط آنها با ناتو آسیب نمی‌زند.

عبدالفتاح یونس، فرمانده نیروهای مخالف مسلح پیشتر گفته بود که ناتو از بابت حمله روز پنجشنبه عذرخواهی کرده است.

او همچنین گفت که نیروهای مخالف به ناتو هشدار داده بودند که تانک های خود را در جهت خط مقدم جبهه به حرکت درآورده اند.

دریادار هاردینگ در کنفزانس خبری امروز، که در مقر ناتو شهر ناپل ایتالیا برگزار شد، گفت وضعیت بین شهرهای اجدابیه و بریقه - جایی که حمله هوایی ناتو رخ داد - "خیلی نامشخص" است و خودروها و تانک ها در همه جهت در حرکتند.

او گفت اطلاعات قبلی ناتو این بود که تانک های سرهنگ قذافی در شهر مصراته غیرنظامیان را هدف حمله قرار داده اند و روز پنجشنبه هم در جاده ها حرکت می کرده اند.

این مقام ناتو گفت:"ظاهرا دو حمله هوایی ناتو در روز پنجشنبه باعث شده که تعدادی از نیروهای مخالف مسلح که سوار تانک های جنگی بوده اند، کشته شوند. من از این بابت پوزش نمی خواهم."

دریادار راس هاردینگ همچنین حاضر نشد نظر ژنرال "کارتر هم" را که نبرد در لیبی به بن بست رسیده است، تائید کند.

این مقام نظامی آمریکا، هدایت اولین مرحله از عملیات نظامی ائتلاف بین المللی در لیبی را بر عهده داشت.

او همچنین گفت احتمال این که نیروهای مخالف مسلح بتوانند رهبر لیبی را از قدرت براندازند، کم است.

دریادار هاردینگ در این خصوص گفت: "اگر کسی می خواهد وضعیت نبرد در لیبی را به یک بن بست تشبیه کند، اشکالی ندارد. آنچه من می گویم این است که بله وضعیت متغیر و نامشخص است اما متغیر و نامشخص بودن وضعیت در محدوده ای کوچک است."

مطالب مرتبط