بن بست در مذاکرات بودجه آمریکا شکسته شد

به روز شده:  03:18 گرينويچ - شنبه 09 آوريل 2011 - 20 فروردین 1390

توافق جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها بر سر بودجه آمریکا

در آمریکا جمهوری خواهان و دموکرات‌ها تنها یک ساعت قبل از پایان مهلت قانونی تصویب بودجه، به توافق رسیدند. اگر این توافق به دست نمی‌آمد بسیاری از سازمان‌های دولتی ناگزیر تعطیل می‌شدند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مقام های ارشد احزاب دموکرات و جمهوریخواه پس از مذاکرات فشرده، درباره لایحه بودجه سالانه دولت فدرال به یک توافق کلی دست پیدا کرده اند.

به این ترتیب از تعطیلی بخش اعظم دولت آمریکا پیشگیری شد.

در صورتی که تا نیمه شب جمعه به وقت واشنگتن، بر سر لایحه بودجه توافق نمی شد، حداقل ۸۰۰ هزار نفر از "کارکنان غیرضروری" فدرال بیکار می شدند.

جان بینر، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان، خبر توافق حاصله را تایید کرده است.

بر اساس توافق حاصله، کنگره با تصویب یک طرح موقتی، بودجه نهادهای فدرال را تا روز پنجشنبه تامین و سپس لایحه بودجه فدرال را هفته آینده تصویب خواهد کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، طی یک نطق تلویزیونی از توافق طرفین استقبال کرد.

سناتور هری رید توافق حاصله را تاریخی توصیف کرد

او برنامه اش برای گذراندن تعطیلات آخر هفته در شهر ویلیامزبرگ ایالات ویرجینیا را لغو کرده بود تا در واشنگتن به روند مذاکرات کمک کند.

گفته می شود که طرفین موافقت کرده اند حدود ۷۸ میلیارد دلار از هزینه های مندرج در لایحه بودجه پیشنهادی دولت آقای اوباما را کاهش دهند.

سناتور هری رید، رهبر اکثریت دموکرات در مجلس سنا، توافق حاصله را تاریخی توصیف کرد و گفت که طرفین درباره اولویت های لایحه بودجه نیز به توافق دست پیدا کرده اند.

وی پیشتر جمهوریخواهان را متهم کرده بود که به علت اختلاف نظرشان درباره موضوع سقط جنین و سلامت زنان در مذاکرات کارشکنی می کنند.

برخی ناظران برآورد کرده اند که تعطیلی محدود دولت فدرال حداقل هفته ای شش میلیارد دلار به آمریکا زیان وارد کند.

از اول ماه اکتبر تاکنون دولت آمریکا امور روزمره خود را با توسل به مجموعه تدابیر موقت اداره کرده است.

اگر مذاکرات در این زمینه شکست می خورد، برای اولین بار در ۱۵ سال اخیر بخش اعظم دولت فدرال در آمریکا "تعطیل" می‌ شد.

با توجه به نقش قابل توجه دولت در تامین مالی فعالیت های مربوط به رهن و وام‌های مسکن، تعطیلی فعالیت های دولتی می تواند به بازار شکننده مسکن در آمریکا آسیب جدی وارد کند.

تعطیلی فعالیت‌های دولت آمریکا به معنای تعطیلی دفاتر دولتی است که در نتیجه، دستمزد کارکنان و کارمندان بخش‌های دولتی و نظامی هم پرداخت نخواهد شد و پارک‌های ملی و موزه‌های این کشور بسته می‌شوند.

در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون در آمریکا هم اتفاق مشابهی رخ داد و دولت آمریکا برای حدود یک ماه تعطیل شد.

اختلاف ‌نظرها بر سر بودجه در آن زمان، در نهایت نزد افکار عمومی، به نفع دموکرات‌ها تمام شد و جمهوریخواهان متهم شدند که منافع سیاسی خود را به منافع کشور ترجیح داده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.