سه فلسطینی دیگر در حمله هوایی اسرائیل به غزه کشته شدند

انفجار در جنوب نوار غزه حق نشر عکس Reuters
Image caption از دو سال قبل تا کنون غزه هیچگاه شاهد حملاتی با این شدت نبوده است

در جریان حمله هوایی اسرائیل به جنوب نوار غزه سه فلسطینی کشته شده اند. یکی از کشته شدگان، از فرماندهان حماس و دو نفر دیگر، محافظان وی بودند.

طی دو روز اخیر، هفده فلسطینی در اثر حملات اسرائیل به مناطق تحت کنترل حماس کشته شده اند.

از سال ۲۰۰۸ غزه هیچگاه شاهد حملاتی با این شدت نبوده است.

حملات اسرائیل ساعاتی پس از آنکه گروه حماس گفت با گروه های پیکارجو در غزه برای توقف موشک پرانی به اسرائیل به توافق رسیده اند، صورت گرفت.

حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد، شب گذشته با دیگر جناح های پیکارجو به توافق رسید که در صورت توقف حملات اسرائیل، پرتاب موشک را متوقف کنند.

با این وجود اسرائیل روز جمعه غزه را هدف حملات هوایی قرار داد و پیکارجویان فلسطینی نیز به سمت اسرائیل خمپاره شلیک کردند.

روز پنجشنبه، یک موشک ضد تانک حماس به یک اتوبوس حامل دانش آموزان اسرائیلی اصابت کرد و در اثر آن یک نوجوان به شدت مجروح شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز جمعه گفت انتقام این حمله را خواهد گرفت.

پس از حمله موشکی به این اتوبوس، اسرائیل بیش از بیست بار به نوار غزه حمله کرده است. در اثر این حملات، چهارده نفر از اهالی غزه از جمله تعداد زیادی غیرنظامی، دست کم پنج پیکارجوی حماس و یک پلیس کشته شده اند. این حملات هوایی، حدود ۴۵ مجروح نیز بر جای گذاشته است.

در همین حال یکی از سخنگویان پلیس اسرائیل گفته است روز جمعه دست کم ۱۵ راکت به سوی اسرائیل پرتاب شده که خساراتی بر جای گذاشته اما کسی را مجروح نکرده است. روز پنجشنبه نیز ۵۰ گلوله خمپاره به سمت اسرائیل شلیک شد و یکی از آنها به یک خانه اصابت کرد.

شاخه نظامی حماس مسئولیت تعدادی از این حملات را بر عهده گرفته و اسرائیل را به نقض آتش بس متهم کرده است. جبهه خلق برای آزادی فلسطین، از دیگر جناح های سازمان آزادیبخش فلسطین نیز گفته است که روز جمعه به سمت اسرائیل موشک پرتاب کرده است.

مطالب مرتبط