نیروهای لوران باگبو بخش هایی از شهر اصلی ساحل عاج را بازپس گرفتند

حق نشر عکس AP

یکی از مقام های بلندپایه سازمان ملل متحد می گوید نیروهای وفادار به لوران باگبو، رییس جمهوری فعلی ساحل عاج، در نبرد با سربازانی که از آلاسان واتارا، رقیب او، حمایت می کنند، در ابیجان، شهر اصلی ساحل عاج، به پیروزی هایی دست یافته اند.

جامعه بین الملل آلاسان واتارا را به عنوان رییس جمهور ساحل عاج به رسمیت شناخته است اما لوران باگبو هنوز خود را رییس جمهور می داند.

'آلن ل روی'، رییس نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در نیویورک گفت طرفداران آقای باگبو از توقف درگیری ها و مذاکرات صلحی که طی این هفته در جریان بود، برای تقویت مواضعشان استفاده کردند.

وی گفت با وجود آنکه سلاح های متعلق به نیروهای وفادار به لوران باگبو توسط نیروهای فرانسوی منهدم شده، آنها همچنان سلاح های سنگین در اختیار دارند.

یکی از خبرنگاران بی بی سی که جمعه شب به مرکز شهر ابیجان رسیده، شاهد وقوع درگیری های سنگین در این شهر بوده است.

به گفته خبرنگار بی بی سی، غیرنظامیانی که هنوز در منطقه هستند، از رفتن به خیابان ها وحشت دارند.

خبرنگار بی بی سی می گوید ادعاهای طرفداران آقای واتارا در مورد محاصره مواضع لوران باگبو اغراق آمیز است.

سازمان های امدادرسانی نیز نسبت به عمیق تر شدن بحران انسانی در ابیجان هشدار داده اند. امکانات اولیه شهر مانند آب و برق قطع شده و کمبود مواد غذایی نیز وجود دارد.

پیشتر، مقر سفیر فرانسه در ساحل عاج هدف گلوله باران نیروهای وفادار به آقای باگبو قرار گرفت.

در همین حال آلاسان واتارا از اتحادیه اروپا خواسته است برای تقویت اقتصاد ساحل عاج، تحریم ها را لغو کند.

آقای واتارا اکنون بندر سن پدرو را که محل اصلی صادرات کاکائو از ساحل عاج است، در کنترل دارد.

ساحل عاج بزرگترین تولیدکننده کاکائو در جهان است اما بی ثباتی و خشونت ها در پی انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری به این صنعت ضربه زده است.

انتخابات نوامبر گذشته با هدف متحد کردن این مستعمره سابق فرانسه که در پی شورش سال 2002 در شمال دو قسمت شده بود، برگزار شد.

اما نتایج این انتخابات، شکاف ها را پر رنگ کرد؛ لوران باگبو در جنوب ساحل عاج رای بیشتری آورد و آلاسان واتارا بیشتر آرا را در شمال از آن خود کرد.

مقام های انتخاباتی ساحل عاج، آقای واتارا را برنده انتخابات تشخیص دادند اما لوران باگبو همچنان اصرار دارد که برنده دور دوم انتخابات بوده است و حاضر به ترک مقام ریاست جمهوری نیست.

'موارد نقض حقوق بشر'

در همین حال در تازه ترین اتهام ها در زمینه نقض حقوق بشر در ساحل عاج، سازمان دیده بان حقوق بشر در نیویورک گفته است که نیروهای وفادار به آلاسان واتارا صدها غیرنظامی را کشته و به بسیاری از طرفداران لوران باگبو تجاوز کرده اند.

دیده بان حقوق بشر می گوید نیروهای آقای واتارا دست کم ده روستا را در مناطق غربی ساحل عاج آتش زده اند.

این گروه همچنین گفته است نیروهای وفادار به لوران باگبو نیز یکصد نفر از طرفداران آلاسان واتارا را در شمال ساحل عاج کشته اند.

دیده بان حقوق بشر از آلاسان واتارا خواست زمانی که قدرت را در دست گرفت، تحقیقی معتبر و مستقل در باره موارد نقض حقوق بشر از سوی هر دو طرف انجام دهد.

مطالب مرتبط