حمله به اقامتگاه رئیس جمهوری منتخب ساحل عاج

هتل گلف در ابیجان حق نشر عکس AFP
Image caption پس از حمله به اقامتگاه آقای واتارا، صلحبانان سازمان ملل متحد وارد عمل شدند

هواداران لوران باگبو، رئیس جمهوری ساحل عاج به مقر آلاسان واتارا، رئیس جمهوری منتخب این کشور در یک هتل بزرگ در شهر ابیجان حمله کرده اند.

در پی برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در ساحل عاج در نوامبر سال گذشته، آلاسان واتارا از سوی سازمان ملل متحد و کشورهای غربی به عنوان رئیس جمهوری قانونی این کشور به رسمیت شناخته شده است ولی آقای باگبو حاضر به کناره گیری نیست.

یکی از مدافعان آقای واتارا در خبرگزاری فرانسه گفت که نیروهای نظامی وفادار به آقای باگبو هتل گلف را از همه طرف محاصره کرده اند.

خبرگزاری فرانسه همچنین از مداخله صلحبانان سازمان ملل متحد در این درگیری خبر داد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد یک نیروی صلحبان را مامور دفاع از غیرنظامیان در ساحل عاج کرده است.

هامادون توره، سخنگوی نیروی صلحبان سازمان ملل متحد گفت نیروهای حافظ صلح پس از آن که اقامتگاه آقای واتارا هدف قرار گرفت، بر اساس ماموریت خود به طرف مهاجمان آتش گشودند ولی به کاخ ریاست جمهوری که لوران باگبو در آن سنگر گرفته است، شلیک نکردند.

شبه نظامیان هوادار آلاسان واتارا در دو هفته گذشته از شمال ساحل عاج وارد ابیجان، بزرگ ترین شهر این کشور شده اند و مشغول زد و خورد با طرفداران آقای واتارا هستند.

مارک دویل، خبرنگار بی بی سی در ابیجان از وخامت اوضاع در این شهر خبر داده است و می گوید بیشتر از یک میلیون نفر آواره شده اند.

درگیری سنگین نظامی در روزهای گذشته هواداران آقای باگبو را در وضع بدی قرار داده بود ولی آنها توانسته اند شبه نظامیان طرفدار آقای واتارا را از بعضی از مواضع خود عقب برانند.

آلن لوروی، فرمانده صلحبانان سازمان ملل متحد می گوید آقای باگبو از فرصت پیش آمده برای مذاکره برای سازماندهی مجدد و تقویت هوادارانش استفاده کرده است.

به گفته آقای لوروی، هواداران آقای باگبو همچنان از تسلیحات سنگین مانند تانک و خودروهای زرهی استفاده می کنند.

با ادامه درگیری ها، بریتانیا دو دیپلمات باقی مانده در ابیجان و شانزده کارمند محلی سفارتخانه خود را از این شهر خارج کرد.

فرانسه نیز روز جمعه طرفدران لوران باگبو را متهم کرد که با تسلیحات سنگین اقامتگاه سفیر این کشور را هدف قرار داده اند ولی آنها این اتهام را رد کردند.

مطالب مرتبط