لت و کوب یک دیپلمات قزاق در دوشنبه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گروهی نامعلوم به یک دیپلمات قزاق و اهل خانواده‌اش در دوشنبه حمله کرده‌اند

در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان یک دیپلمات قزاق و اهل خانواده‌اش مورد حمله گروهی نامعلوم قرار گرفته‌اند.

سفارت قزاقستان در تاجیکستان با انتشار بیانیه ای رسمی در این باره اطلاع داده است.

در این بیانیه از جمله آمده است: "با در نظر داشت روابط دوستانه میان تاجیکستان و قزاقستان سفارت این کشور در دوشنبه از رخ دادن این حادثه نگرانی جدی خود را ابراز می‌دارد."

طبق این بیانیه، پس از ظهر روز یکشنبه 10 آوریل، امیر ژنه‌یف، دبیر دوم سفارت قزاقستان در تاجیکستان، با همسر و فرزند چهارساله خود مورد حمله گروهی عبارت از 6-7 نفر از جوانان از 25 تا 30 ساله قرار گرفته‌اند.

طبق اطلاع سفارتخانه قزاقستان، این جوانان دیپلمات قزاق را با تحقیر و توهین دارای خصوصیات ملی گرایانه، مورد لت و کوب قرار داده‌اند.

به نوشته سفارت، این گروه به اصرار آقای ژنه‌یف در باره این که وی دیپلمات است، گوش نداده و به ضرب و شتم وی و سنگ‌پرتایی به سوی اعضای خانواده‌اش ادامه‌ داده‌اند.

در بیانیه از این که تلاشهای نخست آقای ژنه‌یف برای زنگ زدن به پلیس بی‌نتیجه انجامیده، ابراز نارضایتی شده است.

طبق این بیانیه، مأموران پلیس پس از 20 دقیقه به جای حادثه رسیده و کسی را از اعضای گروه حمله‌گر بازداشت نکرده‌اند.

این حادثه در کوچه عینی در نزدیکی فروشگاه “کنان”، که یکی از خیابانهای پر رفت و آمد محسوب می‌شود، رخ داده است. اما در بیانیه اشاره ‌شده است که کسی از میان رهگذرانی که در اطراف صحنه لت و کوب دیپلمات قزاق تجمع کرده بودند، به مضروب شدگان کمک نکرده است.

به گفته مقامات سفارت قزاقستان در دوشنبه، دیپلمات قزاق منزلی را که گروه حمله‌گر از آن بیرون آمده‌اند، دیده و در این باره به پلیس خبر داده است.

طبق اطلاع منابع رسمی، در باره این حادثه پرونده جنایی باز شده است. به گفته محمد‌الله اسدالله یف، سخنگوی وزارت امور داخلی تاجیکستان، مأموران این حادثه را به عنوان یک پرونده "اوباشی" تحقیق می‌کنند.

جزئیات این پرونده هنوز روشن نیست، ولی آقای اسدالله یف گفت افرادی که به دیپلمات قزاق حمله کرده بودند، "در حالت مستی قرار داشته‌اند و این قضیه یگان تابش سیاسی ندارد."

ضمناً، وضع سلامت امیر ژنه‌یف معتدل ارزیابی می‌شود.

مطالب مرتبط