مرگ دو فعال شیعه بحرینی در زندان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خانواده علی عیسی صقر در مراسم خاکسپاری وی

مرگ دو فعال شیعه بحرینی که در پی چندین هفته تظاهرات بازداشت شده بودند، موجب نگرانی از احتمال شکنجه فعالان در دوران بازداشت شده است.

به گفته وزیر کشور بحرین، مرگ یکی از بازداشت شدگان موسوم به علی عیسی صقر سی و یک ساله در اثر درگیری او با گاردهای زندان بود که می خواستند جلوی اخلال در نظم زندان از سوی او را بگیرند.

وزارت کشور بحرین گفت بازداشتی دیگر که زکریا راشد حسن نام داشت و 40 ساله بود در اثر بیماری خونی در گذشت.

چندین نفر از بازداشت شدگان از شکنجه در دوران بازداشت خود شکایت کرده اند.

اما دولت بحرین این اتهامات را رد می کند.

ماه گذشته در پی هفته ها تظاهرات ضددولتی، مقررات وضعیت فوق العاده در بحرین به اجرا گذاشته شد.

در بحرین دستگاه حکومت پادشاهی این کشور که سنی مذهب است متهم شده است که علیه اکثریت شیعه تبعیض قائل می شود.

تظاهرات ضد دولتی شیعیان که در 14 فوریه آغاز شد مورد سرکوب شدید نیروهای امنیتی قرار گرفته و تا کنون بیست و پنج کشته برجای گذاشته است.

گروه های مدافع حقوق بشر می گویند که تاکنون بیش از 400 نفر از جمله چند فعال حقوق بشر، وبلاگ نویس، پزشک وهواداران گروه های مخالف دولت بازداشت شده اند.

مرگ دوفعال شیعه

علی عیسی، فعال شیعه بعد از انتقال به بیمارستان در گذشت.

تصاویری که قبل از به خاک سپاری از جسد او گرفته شده است جای ضربات شلاق بر پشت او را نشان می دهد و بر ران، دست و پای او هم کبودی های زیادی به چشم می خورد.

وزارت کشور بحرین می گوید که علی عیسی صقر در 13 ماه مارس به اتهام تلاش برای کشتن یک مامور پلیس بازداشت شده بود.

وزارت کشور بحرین در مورد علت مرگ زکریا راشد حسن، بازداشتی دیگر گفته که اورا مرده در سلولش یافته اند وبعد از کالبدشکافی علت مرگ او بیماری خونی و کم خونی تشخیص داده شده است.

زکریا راشد حسن دوم ماه آوریل به اتهام نشر اکاذیب، ایجاد فرقه گرایی و درخواست سرنگونی رژیم بحرین در سایت های اینترنتی بازداشت شده بود.

فعالان حقوق بشر می گویند که این دو نفر تحت شکنجه های جسمی و روحی قرار گرفته و احتمالا به همین دلیل جان خود را ازدست داده اند.

نبیل رجب از مرکز حقوق بشر بحرین می گوید که به باور او این دو در زندان کشته شده اند.

ایجاد رعب و وحشت

روز دوشنبه یازدهم آوریل مقامات بحرین آقای رجب را متهم کردند که تصاویر گمراه کننده و ساختگی در اینترنت منتشر می کند و او را برای بازجویی به دادستانی فراخوانده بودند.

درهمین حال به گفته سردبیر پیشین روزنامه الوسط، مهمترین نشریه مخالفان بحرین دادستانی او را هم به دلیل انتشار مطالب نادرست از تظاهرات ضد دولتی فراخوانده است.

پیشتر، نیروهای امنیتی بحرین، عبدالهادی الخواجه، سرشناس ترین فعال حقوق بشر بحرین را پس از ضرب و شتم، بازداشت کردند.

شدت این ضرب و شتم به حدی بود که آقای الخواجه از هوش رفت.

مریم الخواجه، دختر این فعال حقوق بشر بحرینی گفته است نیروهای امنیتی روز شنبه (نهم آوریل) در خانه را شکستند، آقای الخواجه را به شدت کتک زدند و سپس او را با خود بردند.

اعتراضات سیاسی در بحرین از اواسط ماه فوریه و با تجمع معترضان در یکی از میدان‌های شهر منامه، پایتخت، و درخواست از خاندان حکومتی آل خلیفه برای اصلاحات سیاسی، پیشبرد نظام مشروطه سلطنتی و مبارزه با فساد آغاز شد.