زمین‌لرزه دوباره ژاپن را لرزاند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مردم ژاپن به احترام کشته شدگان سیل و سونامی اخیر این کشور یک دقیقه سکوت کردند

زمین‌لرزه دیگری، ژاپن را، یک ماه پس از زلزله و سونامی اخیر و کمی پس از مراسم ادای احترام مردم به کشته‌شدگان، لرزاند.

بعد از وقوع شدیدترین زلزله تاریخ ژاپن که در ماه مارس در این کشور روی داد این دومین بار است که زلزله این کشور را می لرزاند.

در روز هفتم ماه آوریل، در شمال شرق ژاپن در پی وقوع زلزله ای با بزرگی هفت و چهار دهم در مقیاس ریشتر، نسبت به وقوع سونامی هشدار داده شد. اما ساعاتی بعد مسئولین این هشدار را لغو کردند.

تلویزیون ژاپن پیش بینی کرده بود که سونامی امواجی به بلندی یک متر ایجاد کند.

روز دوشنبه، ۱۱ آوریل (۲۲ فروردین) به هنگام وقوع زلزله تازه، مردم ژاپن به یاد کشته‌شدگان زلزله یک ماه پیش این کشور یک دقیقه سکوت کرده بودند. گفته می‌شود که نزدیک به ۱۳ هزار نفر بر اثر این زمین‌لرزه جان خود را از دست داده‌اند.

این زمین‌لرزه باعث ایجاد سونامی در منطقه شد که امواج آن، ساختمان‌های مسکونی را در مسیرش ویران کرد و سواحل شمال شرق ژاپن را تحت تأثیر قرار داد.

کمی بعد از یک دقیقه سکوت که امروز، ساعت دو و ۴۶ دقیقه به وقت محلی انجام شد، زلزله دیگری که بزرگی آن، هفت و یک دهم در مقیاس ریشتر برآورد شده است، ژاپن را لرزاند.

قدرت این زمین‌لرزه به حدی بود که ساختمان‌ها در توکیو به نوسان در آمدند و مقامات رسمی ژاپن هم نسبت به وقوع سونامی هشدار دادند.

مرکز زمین‌لرزه اخیر در محدوده فوکوشیما و در عمق ده کیلومتری زمین اعلام شده است. به دنبال این زلزله، کارکنان نیروگاه هسته‌ای آسیب‌دیده فوکوشیما هم به خارج از محل نیروگاه منتقل شدند.

با گذشت یک ماه از زمان وقوع زمین‌لرزه و سونامی در ژاپن، سرنوشت هزاران نفر همچنان مبهم است.

گفته می‌شود که احتمالا در این حوادث ۲۷ هزار نفر کشته شده‌اند، ولی از سرنوشت بیش از نیمی از آنها همچنان اطلاعی در دست نیست.

در مناطق شمالی ژاپن، حدود ۱۵۰ هزار نفر در مراکز اقامت موقت، مدارس و معبدها به سر می‌برند. تعداد کمی از آنها در خانه‌های موقت زندگی می‌کنند، ولی با توجه به کمبود مواد اولیه و نیروی انسانی، بسیاری از آنان باید تا آخر سال و حتی بعد از آن منتظر باشند.

زمین‌لرزه و سونامی یک ماه پیش که بدترین حادثه برای نسل کنونی ژاپن محسوب می شود، اظهار همدردی بسیاری را در سراسر دنیا به دنبال داشته است.

نائوتو کان، نخست وزیر ژاپن، در نامه‌ای سرگشاده که در چندین روزنامه مطرح جهان منتشر شده است، از ابراز همدردی و کمک کشورهای جهان در این زمینه تشکر کرد و نوشت که می‌خواهد از اعماق قلبش از تمام کشورها تشکر کند.

او گفت که حمایت‌های جهانی، برای مردم ژاپن امیدوارکننده بوده است.

مطالب مرتبط