ادامه ناآرامی ها در سوریه: تیراندازی در بندر بانیاس، تظاهرات در دمشق

تظاهرات در سوریه حق نشر عکس Reuters
Image caption روز جمعه بیش از بیست نفر در تظاهرات ضد دولتی در شهردرعا کشته شدند

براساس اظهارات شاهدان عینی در بانیاس در شمال غربی سوریه، سه تن از تظاهرکنندگان در این شهر در نتیجه تیراندازی شبه نظامیان هوادار دولت کشته شده اند.

رسانه های دولتی هم از کشته شدن یک افسر در نتیجه حمله تظاهرکنندگان خبر داده اند.

شاهدان عینی گفته اند تنش در این شهر موج می زند و نیروهای امنیتی، برخی محله های شهر را به محاصره در آورده اند.

بر اساس گزارش ها، دانشجویان دانشگاه دمشق، در پایتخت در حمایت از کسانی که در وقایع چند روز اخیر در درعا و بانیاس کشته شده اند، دست به تظاهرات زده اند.

یکی از فعالان حقوق بشر به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که دانشجویان در گردهمایی اعتراضی خود، شعارهایی در حمایت از کشته شدگان حوادث اخیر سردادند، از جمله "ما روح و خونمان را در راه شهدا فدا می کنیم".

تظاهرات علیه بشار اسد، که یازده سال است در مقام ریاست جمهوری، بر سوریه حکومت می کند، از اواسط ماه گذشته در شهر درعا در جنوب سوریه آغاز شد.

او وعده اجرای اصلاحاتی را داده است، اما فعالان هوادار اصلاحات می گویند برنامه های پیشنهادی آقای اسد خواسته های مورد نظر آنها را برآورده نمی کند.

بی بی سی با خبر شده است که در روز جمعه ( ۸ آوریل) در شهر درعا، کانون ناآرامی های چند هفته اخیر در سوریه، بیست و سه نفر کشته شدند.

مقامات دولتی می گویند که ۱۹ نفر از این کشته شدگان، ماموران نیروی امنیتی بوده اند.

به گفته گروه های سوری مدافع حقوق بشر، نیروهای امنیتی به روی شرکت کنندگان در مراسم تشییع جنازه آتش گشودند.

سازمان ملی حقوق بشر، نیروهای امنیتی سوریه را متهم می کند که به منظور برهم زدن مراسم تشییع جنازه کسانی که در گیری های پیشین کشته شده بودند، با وجود اینکه این مراسم صلح آمیز و بدون خشونت برگزار می شد، به روی شرکت کنندگان آتش گشودند.