روسای سازمان های جاسوسی آمریکا و پاکستان ملاقات کردند

هواپیمای بدون سرنشین حق نشر عکس Getty
Image caption پاکستان خواهان کاهش حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا شده است

ژنرال احمد شجاع پاشا، رئیس سازمان اطلاعاتی ارتش پاکستان (آی اس آی) روز دوشنبه با لئون پانتا، رئیس سازمان جاسوسی آمریکا ملاقات کرده و خواستار نظارت بیشتر اسلام آباد بر عملیات ماموران سیا در این کشور شده است.

ژنرال پاشا امیدوار است که بتواند روابط سازمان آی اس آی و سیا را که طی شش ماه گذشته رو به تیرگی گذاشته است، بهبود بخشد.

این ملاقات در مقر سیا در ایالت ویرجینیا انجام شده است.

مقام های آمریکایی به خبرگزاری های رویترز و آسوشیتدپرس گفته اند که پاکستان خواهان افزایش همکاری ها، شفافیت بیشتر سازمان سیا از جمله ارائه اسامی ماموران این سازمان در پاکستان و نیز هماهنگی پیش از حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در این کشور است.

پاکستان می گوید حملات هواپیماهای بدون سرنشین از جمله عملیات مارس گذشته موجب کشته شدن غیرنظامیان شده و مردم را به خشم آورده است.

اما آمریکا می گوید این حملات بسیار موفق بوده و در عملیات اخیر نیز تنها شبه نظامیان کشته شده اند.

گفته می شود دولت باراک اوباما با خواسته های سازمان جاسوسی پاکستان برای شفافیت بیشتر فعالیت های سیا موافقت نکرده است.

در ژانویه گذشته یک پیمانکار سیا دو پاکستانی را در شهر لاهور به ضرب گلوله به قتل رساند. پاکستان این پیمانکار را حبس کرد، اما سرانجام زیر فشار آمریکا و با استناد به مصونیت دیپلماتیک، وی دیه این دو نفر را به خانواده های آنها پرداخت کرد و آزاد شد.

علاوه بر این نام ژنرال پاشا و چند نفر دیگر از اعضای سازمان اطلاعات ارتش پاکستان در شکایت خانواده های قربانیان آمریکایی بمبگذاری مومبای (بمبئی) در سال 2008 ذکر شده است.

این شکوائیه مامورین آی اس آی را متهم می کند که با لشگر طیبه که یک گروه اسلام گرای ضدهندی است در اجرای این عملیات همکاری داشته اند.

پاکستان این اتهام را قویا رد می کند.

مطالب مرتبط