لیبی ممکن است 'سومالی جدیدی' بشود

موسی کوسا حق نشر عکس Getty
Image caption موسی کوسا تا دو هفته پیش که به لندن گریخت، وزیر خارجه لیبی بود

موسی کوسا وزیر پیشین دولت سرهنگ معمر قذافی که به بریتانیا گریخته است نسبت به وقوع یک جنگ داخلی هشدار داد و گفت لیبی در خطر تبدیل شدن به "سومالی جدیدی" است.

آقای کوسا که برای اولین بار بطور علنی صحبت می کرد به بی بی سی گفت که اتحاد لیبی برای رسیدن به هر نوع راه حلی ضروری است.

اظهارات او در حالی مطرح می شود که رهبران مخالفان دولت لیبی در بنغازی طرح اتحادیه آفریقا را برای برقراری آتش بس بین مخالفان مسلح دولت لیبی و نیروهای وفادار به معمر قذافی رد کرده اند.

اتحادیه آفریقا می گوید سرهنگ قذافی طرح صلح را پذیرفته است، اما نیروهای او روز دوشنبه به شهر مصراته حمله کردند.

پس از هشت هفته نبرد، نیروهای طرفدار قذافی اخیرا توانستند مخالفان را به عقب براند، اما ناتو جلوی پیشروی آنها را گرفته است.

آقای کوسا تا 12 روز پیش که به لندن فرار کرد، وزیر خارجه سرهنگ قذافی بود.

گوردون کوریرا خبرنگار حوزه امنیتی بی بی سی می گوید به او گفته شد که آقای کوسا برای مصاحبه آماده نیست، بلکه تنها یک بیانیه از پیش آماده شده را برای او خواهد خواند.

آقای کوسا گفت: "من از همه میخواهم که از کشاندن لیبی به جنگ داخلی خودداری کنند. این به خونریزی شدیدی منجر می شود و لیبی سومالی جدیدی خواهد شد."

ابراهیم الشریف وزیر امور اجتماعی لیبی گفت که در شرایطی که آقای کوسا در یک کشور متخاصم "اسیر" شده نمی تواند درباره اظهاراتش نظری بدهد.

موسی کوسا که رئیس پیشین سازمان اطلاعاتی لیبی و متهم به دست داشتن در بمبگذاری لاکربی در سال 1988 است، گفت که طی 30 سال خود را "وقف" لیبی کرده و در خدمت مردم کشورش بوده است.

او افزود اما تحولات اخیر همه چیز را تغییر داد بطوریکه "دیگر نمی توانستم ادامه دهم."

آقای کوسا گفت: "می دانم که استعفایم برایم مشکلاتی ایجاد خواهد کرد، اما آماده ام خود را فدای کشورم کنم."

او تاکید کرد که راه حل بحران اخیر تنها از درون لیبی و با استفاده از گفتگوهای دمکراتیک ظاهر خواهد شد.

وی گفت بریتانیا و متحدانش مسئولیت دارند تا این گفتگوها را تسهیل کنند تا لیبی بتواند جامعه ای دمکراتیک بنا کند.

جرمی بوئن، دبیر بخش خاورمیانه بی بی سی می گوید آقای کوسا تصمیم گرفت به عربی سخن بگوید زیرا می خواست پیامش را مستقیم به طرفهای درگیر در لیبی بفرستد.

در همین حال رهبران مخالفان می گویند از آنجا که کناره گیری سرهنگ قذافی در طرح اتحادیه آفریقا منظور نشده است، آنها حاضر نیستند آن را قبول کنند.

هیات نمایندگی اتحادیه آفریقا گفته است که معمر قذافی پس از دیدار با این هیات در روز یکشنبه، طرح پیشنهادی آنها را پذیرفته است.

آمریکا، بریتانیا و ایتالیا بار دیگر گفته اند که رهبر لیبی باید کناره گیری کند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته است که دولت او خواهان آن است که در لیبی انتقال قدرت صورت بگیرد و به گفته او این انتقال قدرت باید شامل خارج شدن معمر قذافی از لیبی باشد.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، که در حملات هوایی خود نیروهای هوادار معمر قذافی را هدف قرار می دهد، گفته است که برقراری هرگونه آتش بسی باید واقعی و قابل تائید باشد.