زن روبنده پوش در فرانسه جریمه شد

حدود پنج میلیون مسلمان در فرانسه زندگی می کنند حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حدود پنج میلیون مسلمان در فرانسه زندگی می کنند

پلیس فرانسه، یک زن را به دلیل استفاده از روبنده جریمه کرده است.

این اولین مورد از زمان اجرای قانون منع استفاده از روبنده در فرانسه است که از روز گذشته به اجرا در آمده است.

گزارش ها حاکی از آن است که این زن در حومه پاریس، از سوی پلیس متوقف و جریمه شد. مبلغ جریمه نزدیک به دویست دلار اعلام شده است.

حدود پنج میلیون مسلمان در فرانسه زندگی می کنند.

با اجرای قانون، اقدام برای پوشاندن صورت در اماکن عمومی، قانون‌شکنی محسوب می شود و در صورتی که زنی در حین ارتکاب این جرم دیده شود و نقاب یا برقع پوشیده باشد، باید تا ۱۵۰ یورو جریمه پرداخت کند و در یک دوره آموزشی اجباری درباره "شهروندی" حاضر شود.

روز گذشته پلیس فرانسه برای مدت کوتاهی، دو زن را که به دلیل منع استفاده از روبنده برای زنان در پاریس دست به تجمع اعتراضی زده بودند، بازداشت کرد.

این دو زن در تجمع اعتراضی خود از روبنده استفاده کردند اما پلیس گفت دلیل بازداشت آنها شرکت در تجمع غیرقانونی بوده است.

فرانسه اولین کشور اروپایی است که استفاده از روبنده را برای زنان ممنوع می‌کند.

در این قانون همچنین برای کسانی که زنان را وادار کنند چنین حجابی داشته باشند، جریمه‌های سنگین‌تری در نظر گرفته شده است و در صورتی که پلیس فرانسه دریابد که یک زن به اجبار همسرش روبنده پوشیده است، ممکن است همسر او تا ۲۵ هزار یورو جریمه شود. این افراد ممکن است به تا ۱۰ سال زندان هم محکوم شوند.

پارلمان فرانسه در سال ۲۰۰۴ میلادی با اکثریت قاطع، استفاده از نمادهای مذهبی در مدارس را ممنوع کرد و بر اساس این ممنوعیت، استفاده از حجاب اسلامی که نمادی از مذهب به شمار می‌رود، در مدارس این کشور ممنوع شد.