خشنودی اسرائیل از موفقیت سیستم جدید دفاع هوایی

به روز شده:  15:52 گرينويچ - سه شنبه 12 آوريل 2011 - 23 فروردین 1390

رضایت اسرائیل از سیستم پدافند ضد موشکی جدید خود

مقامهای اسرائیلی موفقیت سیستم پدافند ضد موشکی جدید خود، موسوم به گنبد آهنی، را در تبادل آتش هفته گذشته با غزه ستوده اند. اسرائیل امیدوار است با توسعه این سیستم، امنیت شهرهای اسرائیلی نزدیک به غزه را افزایش دهد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مقامات اسرائیلی موفقیت سیستم پدافند ضد موشکی جدید خود – موسوم به گنبد آهنی – در تبادل آتش هفته گذشته با پیکارجویان فلسطینی مستقر در غزه را ستوده اند.

اسرائیل امیدوار است با توسعه این سیستم، ضریب امنیت شهرهای اسرائیلی نزدیک به غزه را افزایش دهد، هرچند کارشناسان معتقدند این سیستم به تنهایی اسرائیل را در مقابل حملات موشکی مصون نخواهد کرد.

سیستم ضد موشکی گنبد آهنی پس از ۴ سال تحقیق و با هزینه ای حدود ۲۰۰ میلیون دلار، توسط شرکت دولتی صنایع پیشرفته دفاعی اسرائیل - رافائل تولید شده است.

این سیستم از موشکهای کوچک هدایت شونده برای ردگیری و انهدام موشکهای کوتاه برد و خمپاره استفاده می کند.

سیستم گنبد آهنی قادر است مسیر موشکهای مهاجم را رصد کند و موشکهایی را که به مناطق غیر مسکونی اصابت می کنند، نادیده می گیرد.

عصر پنجشنبه هفتم آوریل در اوج تبادل آتش بین اسرائیل و پیکارجویان نوار غزه، رادارهای سیستم گنبد آهنی، شلیک یک موشک از غزه به سمت شهر بندری اشکلون اسرائیل را شناسایی کردند.

چند ثانیه بعد یک موشک ردگیر از سکویی در نزدیکی شهر شلیک شد و با انفجار در نزدیکی موشک مهاجم، آن را با ابری از ترکش منهدم کرد.

این نخستین شلیک عملیاتی سیستم گنبد آهنی بود. طی سه روز بعد، این سکو و سکوی دومی که در نزدیکی شهر برشوا مستقر است موفق شد ۷ موشک مهاجم را نابود کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با بازدید از سکوی پدافندی مستقر در نزدیکی اشکلون گفت: "این یک دستاورد مهم در عرصه فن آوری است. این نخستین باری است که این نوع موشک توسط فن آوری اسرائیلی ردگیری می شود. این فن آوری توسط مهندسان بزرگی طراحی شده و توسط نظامیان کارآمد به کار گرفته شده است."

در حال حاضر اما تنها دو واحد از این سیستم عملیاتی شده و آبادی های کوچکتر اسرائیل که به مرز غزه نزدیکترند، کماکان در معرض آتش تسلیحات کوتاهبرد تر قرار دارند.

متخصصان نظامی اعتقاد دارند هیچ سیستم واحدی نمی تواند به تنهایی آسمان اسرائیل را در مقابل تهدید موشکی تضمین کند. شلیک هر موشک پدافندی گنبد آهنی دهها هزار دلار هزینه می برد در حالی که موشکهای فلسطینی بسیار ارزانتر هستند.

اسرائیل امیدوار است در چهارچوب یک طرح چند لایه دفاع هوایی، سیستم ضد موشکی گنبد آهنی را با سیستم ضد موشکهای بلند برد پیکان - ادغام کند.

سیستم دیگری به نام فلاخن داوود نیز برای ردگیری موشکهای میان برد در اسرائیل در مرحله تحقیق و توسعه است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.