'ناتو برای انهدام تسلیحات سنگین قذافی تلاش کافی نکرده‌است'

حق نشر عکس AP
Image caption آلن ژوپه گفته است که ناتو باید نقش خود را بخوبی ایفا کند

وزیر خارجه فرانسه گفته است که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو به اندازه کافی برای انهدام تسلیحات سنگین معمر قذافی تلاش نکرده است.

به گفته آلن ژوپه با آنکه بمباران مواضع ارتش لیبی که اکنون به رهبری ناتو صورت می گیرد، ادامه دارد، اما جان غیرنظامیان همچنان در خطر است.

آقای ژوپه گفت: "ناتو وظیفه خود را باید کاملا اجرا کند، چون خواسته است که رهبری عملیات را بر عهده بگیرد." به گفته او تلاش ناتو "به اندازه کافی" نبوده است.

با وجود حملات هوایی نیروهای ائتلافی، مخالفان سرهنگ قذافی از مواضعی که به کنترل خود در آورده بودند، به عقب رانده شدند.

نیروهای ائتلافی متشکل از آمریکا و چند کشور اروپایی از روز 19 مارس پس از صدور قطعنامه ای از سوی شورای امنیت سازمان ملل، حملات هوایی خود را آغاز کردند.

پس از چند حمله نظامی از سوی نیروهای ائتلافی به رهبری آمریکا، ناتو مسئولیت رهبری حمله به مواضع آقای قذافی را بر عهده گرفت.

با وجود این، گزارش ها حاکی از آن است که نیروهای حکومت لیبی همچنان برای مقابله با مخالفان که کنترل شهر مصراته در غرب کشور را در دست گرفته اند، از سلاح های سنگین استفاده می کنند.

نگرانی زیادی از بابت وضعیت غیرنظامیان در مصراته و امنیت کسانی که هنوز در شهر هستند وجود دارد.

آلن ژوپه گفته است که ناتو باید نقش خود را که "جلوگیری از استفاده سرهنگ قذافی از سلاح های سنگین برای حمله به غیر نظامیان است بخوبی ایفا کند."

سخنان آقای ژوپه پس از پیشنهاد آتش بس اتحادیه آفریقا به نیروهای مخالف سرهنگ قدافی در بنغازی سخن منتشر شد. این طرح از سوی مخالفان حکومت رد شده است.

طرح صلح اتحادیه آفریقا شامل آتش بس فوری، گشایش کانال ارسال کمک های بشردوستانه، حفظ امنیت تبعه خارجی، پایان حملات ناتو و آغاز گفتگوی مخالفان با دولت لیبی است.

اتحادیه آفریقا می گوید که سرهنگ قذافی اجرای این طرح را پذیرفته اما رهبران مخالفان می گویند از آنجا که کناره گیری سرهنگ قذافی در این طرح منظور نشده است، آنها حاضر به پذیرفتن این طرح نیستند.

مطالب مرتبط