موسی کوسا برای شرکت در نشست بین المللی به قطر می رود

lموسی کوسا حق نشر عکس Getty
Image caption موسی کوسا، وزیر امور خارجه پیشین لیبی، که به بریتانیا گریخته بود، به قطر رفته است

گفته می شود که موسی کوسا، وزیر پیشین امور خارجه لیبی، که ماه گذشته به بریتانیا فرار کرد، به قطر، یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس، می رود.

سفر او پیشاپیش دیدار نمایندگان ائتلاف کشورهای مخالف دولت لیبی در قطر صورت می گیرد.

وزارت امور خارجه بریتانیا گفته است که آقای کوسا یک فرد آزاد است که در زمینه تحقیقاتی که در ارتباط با واقعه لاکربی از او به عمل آمد، همکاری لازم را با مسئولان به عمل آورده است.

موسی کوسا، در اواخر ماه مارس از مقام خود به عنوان وزیر امور خارجه لیبی استعفا داد. او سپس خاک لیبی را ترک کرد و به بریتانیا فرار کرد.

آقای کوسا اکنون بار دیگر راهی کشوری دیگر می شود.

قرار است که فردا نمایندگان کشورهای مخالف معمر قذافی، رهبر لیبی، در قطر تشکیل جلسه بدهند.

موسی کوسا روز دوشنبه (۱۱ آوریل) نسبت به وقوع یک جنگ داخلی در لیبی هشدار داد و گفت لیبی در معرض خطر تبدیل شدن به یک "سومالی جدید" است.

انتظار می رود که آقای کوسا در حاشیه مذاکرات روز چهارشنبه در دوحه، در مورد این موضوع هم گفتگوهایی انجام دهد.

مقامات بریتانیایی می گویند احتمال دارد موسی کوسا در پایان سفرش به قطر، دوباره به بریتانیا بازگردد؛ اما بدیهی است که آنها امیدوارند آقای کوسا در این سفر با گروه های مخالف معمر قذافی در قطر هم ارتباط برقرار کرده و همراه با آنها، معمر قذافی را برای کناره گیری از قدرت تحت فشار قرار دهد.

واقعه لاکربی

حق نشر عکس PA
Image caption در واقعه لاکربی در اسکاتلند دویست و هفتاد نفر جان خود را از دست دادند

خانواده های قربانیان واقعه لاکربی دولت بریتانیا را متهم کرده اند که با دادن اجازه به آقای کوسا برای ترک خاک این کشور، به آنها "خیانت" کرده است.

به نوشته وب سایت روزنامه بریتانیایی گاردین، برایان فلین، برادر جی پی فلین، که در واقعه لاکربی کشته شد، گفته است که بریتانیا با صدور اجازه خروج برای آقای کوسا و دادن فرصت شرکت در جلسه بین المللی روز چهارشنبه، آقای کوسا را به مذاکره کننده ای در زمینه صلح تبدیل کرده است. در صورتیکه به عقیده آقای فلین و بسیاری دیگر از بازماندگان قربانیان لاکربی آقای کوسا یکی از عاملان اصلی بمب گذاری لاکربی است.

در بمب گذاری سال ۱۹۸۸ در یک هواپیمای خطوط هوایی پان آمریکن، که بر فراز آسمان شهر لاکربی در اسکاتلند منفجر شد، ۲۷۰ نفر جان خود را از دست دادند.

ارتباط آقای کوسا با بریتانیا به اواسط دهه ۱۹۹۰ باز می گردد. او در آن زمان معاون وزیر امور خارجه لیبی بود ودر گفتگوهایی شرکت داشت که منجر به پرده برداری از حمایت های معمر قذافی از "آی آر ای" (ارتش جمهوریخواه ایرلند) شد.

آقای کوسا پس از وقوع ماجرای لاکربی هم رییس سرویس اطلاعات خارجی لیبی بود.

او در سال ۲۰۰۳ هم در مذاکراتی شرکت داشت که منجر به خلع سلاح هسته ای لیبی شد. و سرانجام در سال ۲۰۰۹ هم برای آزادی عبدالباسط المقراحی از زندان گفتگوهایی انجام داد. آقای مقراحی تنها فردی است که در رابطه با واقعه لاکربی مجرم تشخیص داده شد و به زندان محکوم شد، اما به دلایل بشردوستانه و بیماری از زندان آزاد و به لیبی بازگشت.

مطالب مرتبط