یک مخالف دیگر دولت چین بازداشت شد

آی وی وی، هنرمند و فعال مشهور چینی نیز اوائل ماه جاری میلادی بازداشت شد و خبرهای زیادی از او در دست نیست حق نشر عکس REUTERS
Image caption آی وی وی، هنرمند و فعال مشهور چینی نیز اوائل ماه جاری میلادی بازداشت شد و خبرهای زیادی از او در دست نیست

مقامات چینی، ژو یوفو، یک مخالف کهنه کار دولت این کشور را به اتهام تحریک به خرابکاری بازداشت کرده اند.

آقای ژو پیش از این هم به علت فعالیت هایش برای برقراری دموکراسی، بازداشت شده بود.

فعالان حقوق بشر مستقر در هنگ کنگ می گویند این مخالف دولت چین در زادگاهش در هانگژو در شرق چین به علت فراخوان برای حضور در تظاهرات بازداشت شده است.

اخیرا گروهی از فعالان سیاسی و مخالفان دولت چین بازداشت شده اند.

از ماه فوریه که گروهی با الهام از تظاهرات جهان عرب، فراخوان هایی برای تجمعات اعتراضی در چین منتشر کردند، دولت چین دست به بازداشت فعالان زده است.

آی وی وی، هنرمند و فعال مشهور چینی نیز اوائل ماه جاری میلادی بازداشت شد و خبرهای زیادی از او در دست نیست.

دولت چین اتهام های او را "جرایم اقتصادی" عنوان کرده است.

این هنرمند چینی که قصد سفر به هنگ کنگ را داشت، در حالیکه از بخش بازرسی امنیتی فرودگاه عبور می کرد، بازداشت شد.

این هنرمند چینی که شهرت جهانی دارد، در سال های اخیر از منتقدان اصلی دولت چین بوده و بارها از نقض حقوق بشر انتقاد کرده است.

آی وی وی در گذشته از فعالانی که به علت انتقاد از دولت چین بازداشت شده بودند، به طور علنی حمایت کرده بود.

"انقلاب یاسمن"

در ماه فوریه، درخواست هایی در سایت های اینترنتی انتشار یافت که در آن از مردم سیزده شهر چین خواسته شده بود که دست به تظاهرات بزنند و شعار "ما غذا می خواهیم، ما کار می خواهیم، ما خانه و عدالت می خواهیم " سردهند.

در این فراخوان، ازمردم خواسته شده است که "انقلاب یاسمن" راه بیندازند.

فراخوان هایی از این دست موجب هراس مقام های چینی شده است و گروهی از سیاستمداران چینی از جمله ون جیابائو، نخست وزیر چین خواهان اصلاحات در این کشور شده اند.

نخست وزیر چین گفته است اصلاحات سیاسی در این کشور ضروری است و تاکید کرده که اصلاحات تنها راه برای حفظ دستاوردهای اقتصادی به دست آمده طی سی سال گذشته است.

مقامات چینی بر لزوم بهبود وضع اجتماعی و اقتصادی این کشور تاکید کرده اند که به گمان برخی تحلیلگران، نشانه نگرانی دستگاه رهبری چین است.

آنها از این که عمران و بهبود وضع اقتصادی در تمام مناطق کشور به طور یکسان پیش نمی رود و این امر ممکن است منجر به نارضایتی مردم شود و در درازمدت حکومت چین را به خطر بیندازد، نگران هستند.