برکناری هشت امام-خطیب در مساجد تاجیکستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption برکناری امام-خطیبان در پی امتحان صلاحیت آنها صورت می‌گیرد

هشت تن از امام-خطیبان در مساجد ولایت ختلان در جنوب تاجیکستان از سمتهای خود برکنار شده‌اند.

برکناری این افراد پس از کارزار سنجش دانش دینی و سیاسی امام-خطیبان و تأیید صلاحیت آنها که با پیشنهاد کمیته دین تاجیکستان برگزار شد، صورت گرفته است.

به این ترتیب، به گفته منابع محلی، از میان ۱۰۷ امام-خطیب مساجد که صلاحیتشان بررسی شده بود، هشت نفر "از امتحان نگذشتند" و از سمتهای خود برکنار شده‌اند.

بررسی صلاحیت امام-خطیبان در ولایت ختلان از ناحیه‌های وخش و باختر شروع شده بود. ۱۲ امام-خطیب به خاطر بیماری نتوانسته‌اند در امتحان صلاحیت شرکت کنند.

در جریان بررسی صلاحیت، دانش دینی و سیاسی امام-خطیبان در حضور کارمندان دادستانی و نمایندگان کمیته دین تاجیکستان سنجیده می‌شود.

سعیدجان محمودزاده، رئیس شورای علمای ختلان که از اعضای کمیسیون بررسی صلاحیت امام-خطیبان در ولایت ختلان است، گفت که بعضی از امام-خطیبان در خواندن آیتهای قرآن به اشتباه راه داده‌اند.

آقای محمودزاده افزود: "امام-خطیبان گاها به اشتباه راه می‌دادند و دانش سیاسیشان قناعت‌بخش نبود، ولی در حکومت ما نیز هستند نفرانی که به اشتباه راه می‌دهند و خطاکار هستند. این امام-خطیبان خود را اصلاح می‌کنند. به خود من هم سؤال دادند."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای محمودزاده می‌گوید برخی از امام-خطیبان در خواندن آیات اشتباه کرده‌اند

تحلیلگران می‌گویند که هدف اصلی دولت از امتحان صلاحیت و دانش امام-خطیبان نظارت بر فعالیت مساجد و مذهبیان است. به گفته آنها، دولت تاجیکستان از گسترش افکار افراطگرایانه در سالهای اخیر بشدت نگران است.

یوسفجان یوسف‌زاده، کفیل دادستانی ولایت ختلان، می‌گوید که بعضی از مسجدها نه جای عبادت، بلکه به جای تبلیغ جریان و رویه‌های ممنوع مذهبی تبدیل شده‌اند.

آقای یوسف‌زاده افزود که سنجش دانش دینی و سیاسی امام-خطیبان "سروقتی" می‌باشد.

وی افزود: "شاید برای این سنجش ما دیر هم کردیم. مسجد اگر چه جای عبادت و پرستش خدا می‌باشد، ولی دانش سیاسی امام-خطیبان چندان قناعت‌بخش نیست."

قربان‌علی نام مستعار یک امام-خطیب از ناحیه باختر است که ضمن امتحان دانش و صلاحیت امام-خطیبی، وی نام رئیس ناحیه و رئیس جماعتشان را ندانسته است.

وی می‌گوید که بیشتر به سؤالهای دینی پاسخ داده است: "از ما سؤالهای زیادی کردند، ولی من تنها به سؤالهای دینی پاسخ می‌دادم و نمی‌توانستم که به دیگر سؤالها پاسخ یابم. مثلاً، در باره وکیلان محلی یا نام رئیس ناحیه و جماعت. به من مهلت دادند..."

قمر‌الدین افضلی، رئیس بخش محلی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در ولایت ختلان، گفت که اگر این سنجش در میان امام-خطیبان بی‌غرضانه و به خاطر اصلاح اشتباه آنها باشد، کار خوبی است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای یوسف‌زاده می‌گوید دانش سیاسی امام-خطیبان رضایت بخش نبوده است

وی گفت: "در حالی که سرخطیبان در میان مردم انتخاب می‌شوند، دانش دینی آنها معمولاً خوب است. اگر در میان آنها نفرانی باشند که دانش خوب دینی ندارند، خوب بود اگر بعد از بررسی صلاحیت، آموزانده شوند."

ولی آقای افضلی افزود: "من فکر نمی‌کنم، امام-خطیبان که بی‌واسطه از سوی مردم انتخاب می‌شوند، چنین خطاکار و یا بی‌دانش باشند."

در حالی که امام-خطیبان مورد بررسی و تأیید صلاحیت قرار می‌گیرند، دادستان ولایت ختلان می‌گوید مسجدهایی که بی سند رسمی فعالیت دارند، فعّالیتشان متوقف خواهد شد.

حالا در ولایت ختلان ۱۷۱۸ مسجد فعالیت می‌کند که ۲۲۹ عدد از آنها اجازتنامه یا سند رسمی برای فعالیت قانونی نداشته‌اند. دادستانی این مساجد را بسته است.

اخیراً در شهر فرغانتپه یک مسجد هم که به طور غیررسمی فعالیت می‌کرد، تخریب شده است.

مطالب مرتبط